Tým lékařů z Health and Science Institute v Oregonu se poprvé pokusil vyléčit pacienta s geneticky podmíněnou slepotou pomocí metody CRISPR. Tři kapky tekutiny s CRISPR fragmenty DNA byly vstříknuty přímo do oka. Podle Associated Press News, lékaři doufají, že dojde k vyléčení Leberovy kongenitální amaurózy, při které jsou porušené fotoreceptory v sítnici.
Vedoucí projektu ve společnosti Editas Medicine, Charles Albright, uvedl, že mají potenciál doslova vrátit zrak naprosto nevidomému člověku. "Můžeme přemýšlet o úplně novém způsobu medicíny a změny DNA", uvedl pro Associated Press.
U některých nemocí lze použít starších genetických metod a nahradit celý mutovaný gen. V tomto případě to, bohužel, není možné. Gen je moc velký, a proto se tým rozhodl pro editaci pomocí CRISPR metody. "Jakmile se buňka pozmění, jde o trvalý stav a podle všech předpokladů by změna měla ovlivnit celý život pacienta," řekl Eric Pierce, jeden z lékařů, který se na projektu podílel.
Bude trvat asi měsíc, než se dozvíme alespoň předběžné závěry. Pokud se tak stane, bude k další editaci připraveno 18 nových pacientů.
Zdroj: Futurism, Associated Press
Foto: v2osk, Unsplash


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze