O umělém zastavení životních funkcí se mluví již poměrně dlouho. Proces, kdy se tělu uměle zastaví biologické funkce, dokáže oddálit buněčnou smrt a dát tak lékařům více času při operacích těžce zraněných nebo nemocných lidí. Dlouho se zdálo, že je něco takového na hranici sci-fi. A přece se pokus v rámci vědecké studie na Univerzitě Maryland povedl!
Oficiální název procesu je "Nouzové udržení životních funkcí a resuscitace" (EPR). Testován byl na pacientech s akutními zraněními, jako je bodnutí nebo postřelení. Všichni zúčastnění měli ve chvíli příjezdu na ambulanci vyhlídky na přežití pouze 5%.
Pacienti byli velmi rychle zchlazeni částečným nahrazením krevního toku ledovým solným roztokem. Srdce v tu chvíli přestává bít a funkce mozku se téměř uplně zastaví. Za normálních okolností, buňky potřebují stálý příjem kyslíku. Pokud je ochladíme, potřebný příjem se mnohonásobně sníží, díky zpomalení chemických reakcí v buňce.
Obecně se tvrdí, že mozek může vydržet bez kyslíku asi 5 minut, aniž by to zanechalo na pacientovi trvalé následky. S touto technikou se lékaři mohou dostat až na dvě hodiny, což jim poskytne obrovskou porci času navíc pro operaci.
Úplné výsledky studie budou oznámeny na konci roku 2020. Vzhledem ke komplikovanosti metody, je stále na čem pracovat. Hlavní otázkou zůstává, kolik času pacient vydrží v navozeném stavu, aniž by utrpěl trvalé následky.
Foto: Inverse


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze