Biotechnologická firma BIOLOFE4D nedávno oznámila, že se jí podařilo "vytisknout" zmenšené lidské srdce. Má stejnou strukturu jako standardní srdce a společnost věří, že je to jeden z milníků v transplatační chirurgii.
Srdce bylo vytisknuto přímo z lidské srdeční svaloviny získáné od pacientů. Bioinkoust, ze kterého je srdce vyrobeno je z extracelulární matrix, který replikuje vlastnosti savčího srdce. Firmě se podařilo samotnou tkáň vytisknout již v roce 2018. Dříve tento rok pak dokázali vytvořit jednotlivé srdeční komponenty. Proces zahrnoval i přeměnu bílých krvinek pacientů na pluripotentní kmenovébuňky, které se dokáží přeměnit do několika buněčnýchtypů včetně toho srdečního.

Společnost věří, že v blízké budoucnosti takto dokáže vytvořit plnohodnotné srdce. Teoreticky by pak mohly takovéto orgány snížit náklady na transplantace a hlavně potřebu živých tkání od skutečných pacientů. BIOLIFE4D není jediná firma, která se vývojem zabývá. Další výzkumníci pracující na podobných projektech jsou např. na univerzitě v Tel Avivu nebo na MIT.
Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Děkujeme
Zdroj: Engadget


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze