Objev Antarktidy se datuje do roku 1820, kdy ji poprvé spatřila ruská expedice. O rok později se na ní poprvé prošel člověk. Nové poznatky však ukazují, že Maorové mohli o její existenci vědět již o tisíc let dříve.
Výzkumný tým, vedený bioložkou Priscillou Wehi, hledal záznamy v tzv. šedé literatuře (mimo akademickou obec) o legendách šířících se v dřívějších dobách pouze mluveným slovem. Díky tomu se jim povedlo objevit poznatky o expedici vedené Hui Te Rangiorem, která se uskutečnila v 7. století př.n.l. Jednalo se o výpravu vedenou směrem na jih a došlo zde pravděpodobně k prvnímu zahlédnutí Antarktidy.
"Hui Te Rangiora a jeho výprava na daleký sever jsou jedním z národních pokladů lidu Ngati," potvrzuje autorka studie. Je pravděpodobné, že pro celé maorské obyvatelstvo tak nebudou tyto informace žádnou novinkou. "Je pravdou, že podobné legendy vyprávěné po staletí mezi původním obyvatelstvem Nového Zélandu, zůstávají akademikům skryté."
Rangiora nebyl posledním Maorem, který se směrem k Antarktidě vydal. V roce 1840 se jako první Novozélanďan na Antarktidu podíval Te Atu. Maorové byli rovněž součástí zlatého věku expedic na přelomu 19. a 20. století. Většinou jako součást evropských či amerických expedic.
Zdroj: Journal of the Royal Society of New Zealand.
Foto: henrique setim, Unsplash


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze