Miliardy let trvala jeho cesta vesmírem, až v roce 1969 skončila nárazem do planety Země. Řeč je o mexickém meteoritu "Curious Marie" z regionu Allende. Jedná se o jeden z nejcennějších meteoritů, které jsou v současnosti k dispozici. Díky velkému množství nalezeného materiálu umožňuje vědcům široká zkoumání.
Poslední studie publikovaná v Nature Astronomy přinesla překvapivé poznatky. V meteoritu byl nalezen materiál, který je starší než naše sluneční soustava. Takto vzácný materiál (tzv. presolární zrna) se podaří najít velmi zřídka.
Nová studie vědců z Washington University in St. Louis, kteří materiál objevili, nabízí nový pohled na podobné jejich strukturu. Meteorit sám o sobě představuje tzv. uhlíkatý chondrit a zmíněná presolární zrna jsou z karbidu křemíku-SiC (v přírodě vzácný moissanit). "Nejpřekvapivější je, že jsou v něm vůbec přítomna", jak řekla kosmochemička Olga Pravditseva.
Meteorit přinesl některé pozoruhodné objevy již v minulosti. Avšak v tuto chvíli je to poprvé, co vědci přišli na existence SiC uvnitř hmoty, která je primárně tvořená inkluzí vápníku a hliníku neboli CAI.
"CAI byly formovány v extrémně horkých (více než 1500K) podmínkách velmi blízko Slunci. Zde presolární zrna nemohou existovat. CAI pak byly transportovány do dalších oblastí nebuly", píší autoři v článku.
K objevení SiC uvnitř malého kousku meteoritu došlo po jeho zahřátí. Vzácná kombinace chemikálií, které tento kus tvoří, napovídá, že bychom měli znovu přezkoumat, jak přesně mohla vypadat situace uvnitř solární nebuly. Vědci zatím neví, jak se mohlo SiC dostat z jiné hvězdy do takto starých struktur.


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze