Nová studie se snažila vystopovat přesnou dobu vzniku Měsíce. Obecně se předpokládá, že Měsíc je starý 4,51 miliard let, nicméně poslední výsledky to vyvrací. Během misí Apollo byly z Měsíce sebrány vzorky hornin, díky kterým výzkumníci zjistili, že je Měsíc ve skutečnosti o 85 milionů let mladší, než se původně tvrdilo.
Podle běžně přijímané teorie Měsíc vznikl z odlomků kolize mezi Zemí a malou planetou Theia. Kolize vychrlila roztavenou horninu, která ztuhla do jednoho pevného tělesa, které poté začalo obíhat kolem Země. To znamená, že horniny tvořící Měsíc pochází ze Země a díky moderním modelovacím metodám je možné určit stáří Měsíce s velkou přesností. Podle nové studie byl Měsíc vytvořen v momentě, kdy Země byla už téměř úplně zformována.
Geofyzik Maxime Maurice z Německého leteckého centra říká: „Na základě výsledků našeho posledního modelu lze předpokládat, že protoplaneta Theia narazila do Země asi 140 milionů let poté, co se zrodila Sluneční soustava. To znamená, že kolize nastala před cca 4,425 miliardy let. V této době se také zrodil Měsíc.“ To znamená, že oproti původním předpokladům je Měsíc o 85 milionů let mladší.
Modely sledovaly dvě časové roviny. V jedné vědci sledovali stáří Země v době kolize s Theiou a ve druhé, jak dlouho trvalo chladnutí obrovského magma oceánu. Poté, co začalo magma tuhnout trvalo asi 200 milionů let, než úplně vychladlo.

Nová analýza velmi detailně sledovala, jaké faktory je potřeba do zrodu Měsíce počítat. Např. jak mohly díry na povrchu Měsíce ovlivnit rychlost ochlazování Měsíce nebo jak hluboký mohl být magmatický oceán.
Geofyzička Sabrina Schwinger říká: „Porovnávali jsme kompozice hornin Měsíce, které jsme sami změřili, spolu s kompozicemi magma oceánu, které předpověděl náš model. Díky tomu jsme byli schopni dojít k úplnému počátku vývoje oceánu, což je zároveň moment, kdy byl Měsíc zformován.“
Zdroj: https://www.sciencealert.com/
Obrázky: DLR/Maxime Maurice, unsplash.com


Jacqueline Bernasová
Humanistka, co se snaží vidět svět v co nejširších kontextech. Nenapravitelný snílek milující knihy a filmovou hudbu. Univerzita Karlova.
Vstup do diskuze