Budoucí kolonizace mimozemských povrchů vyžaduje, aby byli potenciální osadníci schopni efektivní zemědělské produkce. Nový výzkum nizozemského vědeckého týmu ukazuje, že jsme ji blíž, než se zdálo. Skupina doktora Wiger Wamelinka dokázala na simulátoru měsíčního a marťanského regolitu vypěstovat plodiny, které jsou běžně pěstovány na Zemi.
Pro tento účel byl použit speciální simulátor JSC 1A Moon vyvinutý NASA, který navodil stejné podmínky, které panují na povrchu Měsíce a Marsu. Autentický regolit byl smíchán s organickou hmotou, napodobující zbytky ze starších sklizní.
Vědci na tomto simulátoru následně vypěstovali řeřichu, roketu, rajče ředkvičky, žito, pórek, či kosmickými programy oblíbenou quinou. Z deseti zasazených se nizozemskému týmu podařilo úspěšně vypěstovat devět druhů plodin a to do výšky jejich jedlých částí, včetně některých životaschopných semen. Jedinou plodinou, která na simulátoru neuspěla byl špenát.

Pozoruhodné je, že vypěstovaná biomasa na simulované půdě Marsu dosahovala takřka stejně pozitivních výsledků, jako zelenina pěstovaná na kontrolní zemské půdě. Výsledky experimentu tým zveřejnil tento měsíc v časopise Open Agriculture1.
„Je to skvělé, když vidíte zrát první rajčata,“ popisuje Wamelink. Přestože budoucí lunární zemědělci se budou muset potýkat s nesčetnými problémy, jako zanedbatelná řídká atmosféra, či zásoby vody, představuje experiment dobré znamená pro budoucnost mimozemských osad.
Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Děkujeme.
Zdroj: Futurism, De Gruyter, Phys.org
1https://www.degruyter.com/view/j/opag.2019.4.issue-1/opag-2019-0051/opag-2019-0051.xml


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze