Vědci ze Stanfordské univerzity popsali nový způsob, jakým by bylo možné léčit břišní záněty, které způsobují například ulcerativní kolitida či Crohnova choroba. Odhalil dvě molekuly, které skrze svůj metabolismus vylučují střevní bakterie přirozené lidské mikroflóry.
Nový výzkum na Stanfordské univerzitě se zaměřuje na dva specifické metabolity produkované střevními bakteriemi, které mohou chránit před střevním zánětem. Výzkum započal zkoumáním pacientů, kteří z různých důvodů podstoupili chirurgické odstranění části tlustého střeva. První skupina zahrnovala pacienty s ulcerózní kolitidou, druhá byla vystavena vysokému riziku rakoviny tlustého střeva, způsobené vzácnou genetickou predispozicí.
Když stanfordští vědci srovnali hladiny metabolitů ze vzorků od obou skupin, zjistili, že navzdory operaci, trpí pacienti s ulcerózní kolitidou i nadále. Kromě toho u nich zpozorovali zvláštní metabolické abnormality. Výrazného poklesu si všimli zejména v případě množství sekundárních žlučových kyselin. Tyto látky jsou produkovány v játrech a hrají zcela zásadní roli v trávení tuků. Primární žlučové kyseliny jsou vyloučeny do střev, kde jsou následně zdejší mikroflórou přeměněny na sekundární.
U pacientů s ulcerózní kolitidu se i přes proběhlý zákrok objevily podivně nízké hladiny zejména kyseliny deoxycholové a lithocholové. Další výzkum propojil produkci těchto metabolitů s konkrétní rodinou bakterií, zvanou Ruminococcaceae. Přestože všem zdravým lidem tyto bakterie ve střevech žijí, u pacientů trpících ulcerózní kolitidou byla jejich populace značně omezená.
Namísto toho, aby množství této bakterie probioticky posílili, zaměřili se vědci na jinou část problému - chybějící sekundární žlučové kyseliny. Za tímto účelem použili laboratorní myši s ulcerózní kolitidou, kterým tyto látky podali a ve všech případech získali pozitivní výsledky.
Doplnění těchto kyselin vedlo u myší k poklesu zánětů a celkovému zlepšení zdravotního stavu. Tato léčba je hypoteticky možná i vůči jiným onemocněním střev, například Crohnově chorobě. V současné době však probíhají i další navazující testy, které ověří, zda nízké hladiny těchto látek záněty způsobují, nebo jsou jednoduše důsledkem onemocnění.
Originální práce: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1931312820300627
Zdroj: New Atlas, zdroj titulní fotografie: iStock, jarun011

- VĚDA
- SCIENCE
- MEDICÍNA
- IMUNOLOGIE
- IMMUNOLOGY
- ZDRAVÍ
- HEALTH
- MIKROBIOLOGIE
- MICROBIOLOGY
- BIOLOGIE
- Biology

Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze