Záměrem americké korporace je vyvinout systém, který bude monitorovat stav řidiče a současně sledovat dění v okolí vozidla. Nová technologie podstupuje testování v Indii, kde na zkouškách v autoškole zastoupila běžného instruktora.
Málokterá z velkých technologických společností se v současnosti absolutně nezabývá vývojem technologie samořídícího auta. Přestože v rámci tohoto projektu Microsoftu nevzniká autonomní vozidlo jako takové, dalo by se ale říct, že se jedná o krok směrem k tomuto cíli. V podstatě se jedná o virtuální postroj auta, který by měl zaručovat bezpečnou jízdu. Systém monitoruje, zda je řidič ve vhodném stavu řídit, nebo múže upozornit na nebepečné okolnosti na vozovce.
Nová technologie má fungovat na běžném mobilním zařízení připnutém k čelnímu sklu vozidla. Přední kamera telefonu dohlíží na řidiče, zatímco hlavní fotoaparát kontroluje situaci před vozidlem. Kromě vybavení telefonu systém využívá i řadu senzorů po celém autě.
Microsoft technologii zkouší v indickém státě Uttarakhand poblíž Himalajského pohoří, kde systém využívají autoškoly při hodnocení zkoušek. Technologie založená na umělé inteligence dokáže identifikovat veškeré úkony řidiče - zastavení, zatočení, ale i méně zjevné úkony jako pohled do zpětných zrcátek při změně jízdního pruhu. Systém byl také uzpůsoben tak, aby monitoroval přesnou trajektorii vozidla při manévrech, jako je například souběžné parkování. Společnost věří, že se tak při zkouškách docílí více objektivních výsledků.
Na první pohled se může zdát nezvyklé, že americká korporace testuje technologii v Indii, ale ve skutečnosti se jedná o poměrně rozvinutý trend. Kromě Microftu i společnosti jako Google nebo Amazon využívají Indii coby laboratoř k vyvíjení nových technologií. Tato praktika má dva hlavní důvody: Indie je oblast s nesmírným spotřebitelským potenciálem, už jenom kvůli čirému množství lidí, a současně se jedná o odlišné prostředí, které nabízí ojedinělé okolnosti a výzvy.
Tento projekt by měl zajistit větší bezpečí na silnicích. Autonehody se řadí mezi prvních deset nejčastějších příčin úmrtí celosvětově, situace je přitom nejkritičtější právě v rozvojových zemích, kam se řadí mimojiné i Indie. Tuto statistiku by Microsoft chtěl dlouhodobě změnit.
Zdroje: Microsoft, TechCrunch


Vstup do diskuze