Mikroboti byli vyrobeni z buněk řas pokrytých antibiotickými nanočásticemi. Díky řasám je možný pohyb uvnitř tkáně plic, což je klíčem pro správné zacílení léčby.
Technologie je zatím ve zkušební fázi, výsledky jsou však velmi slibné. "Na základě našich dat můžeme vidět, že mikroboti zlepšují účinnost antibiotik," řekl Victor Nizet, lékař a profesor na Universtiy of California.
Nanočástice na povrchu buněk řas jsou vytvořené z malinkatých polymerových koulí, které jsou zároveň pokryty neutrofily (jeden z typů buněk imunitního systému). Tyto membrány pak neutralizují zánětlivé molekuly produkované bakterií a samotným imunitním systémem pacienta. Nanočástice i řasa pak degradují přirozeně.
Nežádoucí zánět, kterým tělo bojuje proti mikrobotům, se díky tomu podařilo potlačit a mikroboti jsou schopni přivést léčivo na místo určení. Léčba je pak mnohem účinější než samotné použití antibiotik. Ke stejnému efektu musí být v případě intravenózního podání použita 3000krát větší koncentrace antibiotika.
Vědecký tým, který stojí za studií publikovanou v časopise Nature Materials, je přesvědčený, že bude fungovat i u lidských pacientů a zefektivní jejich léčbu. Prvotním základem je detailněji poznat, jak mikroboti ovlivňují lidský imunitní systém.
Zdroj: https://www.nature.com/articles/s41563-022-01360-9 (i.f. 43,8)
Foto: Robina Weermeijer, Unsplash
Více z medicíny na CZECHSIGHT:






Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze