V odborné vědě se nazývají extremofilové - organismy, zvyklé žít v podmínkách, ve kterých by jiný neobstál. Nalezneme je například v horkých pramenech Yellowstoneského národního parku, či v blízkosti aktivních sopek. Zásadní roli sehrál jako jeden z prvních žijících tvorů. Nyní vídeňští vědci objevují jednobuněčné organismy, schopné kolonizovat meteority. Pomoci by mohly v pátrání po mimozemských formách života.
Lidé jakožto příkladní heterotrofové se živí organickými látkami. Jednobuněčný organismus Metallosphaera sedula však může energii produkovat zpracováním kovů. To mu umožňuje prosperovat v některých životu nejvíce nepřátelských podmínek na Zemi, včetně sopečných kráterů. Jejich výzkum byl publikován v časopise Scientific Reports.
Výzkumný tým z University of Vienna se rozhodl zjistit, co by se stalo, kdyby se M. sedula rozhodl nakrmit částmi meteoritu Northwest Africa 1172, který byl objeven na přelomu tisíciletí. Za tímto účelem umístili vědci mikroorganismy na jeho sterilizované kusy.
"Setkali jsme se s pozitivním výsledkem," řekla vědkyně Tetyana Milojevic. "Naši pracovníci si okamžitě všimli, že mikrobiální buňky s meteoritem velmi ochotně interagují a doslova po této vesmírné skále tančí." Tým pomocí elektronového mikroskopu rovněž zaznamenal, které konkrétní kovy meteoritu mikrobům "chutnají" nejvíce. Vídeňští vědci věří, že by získané informace mohly zásadně pomoci v honbě za mimozemským životem.
Podle Milojevicové by se sledování takovýchto chemických "otisků prstů" po činnosti odumřelého mikroorganismu mohlo stát v tomto směru velmi užitečným nástrojem. Stejně tak ovšem připomněla možné problémy své teorie, které představují jejich neznámou trvanlivost ve vesmírných podmínkách.
Zdroj: Futurism


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze