Vědci z MIT vyvinuli systém laserů, které umožní nahlédnout dovnitř lidského těla podobně jako ultrazvuk. Na rozdíl od něj však z výrazně větší vzdálenosti. Podle tiskové zprávy MIT může systém přesně zachytit, co se děje uvnitř těla v hloubce až šesti centimetrů. I když se to může zdát jako málo, stále jde o důležitý první krok pro odstranění fyzického kontaktu, který může někdy přinášet variabilní lékařská data.
Technologie, popsaná ve studii, publikované v časopise Light: Science & Applications, využívá dva lasery: první generuje zvukové vlny, které se uvnitř lidského těla odrážejí a druhý je následně detekuje. Jak vlny interagují s různými typy tkání, odrážejí se v různých frekvencích zpět a vytvářejí vibrace na povrchu kůže, které lze detekovat a měřit. Laserový systém MIT představuje významný krok v oblasti neinvazivních lékařských postupů - lidské tělo si prohlédne i ze vzdálenosti půl metru.
"Představme si, že vše co doposud zastal ultrazvuk, dokážeme s naší technologií z dálky," říká v tiskové zprávě inženýr MIT Brian Anthony. "Dává nám do rukou zcela nový způsob pozorování lidských tkání, aniž bychom se dostali do přímého kontaktu s pacientem."
Jaká je výhoda použitých laserů? Mohou totiž být stejně neškodné jako obyčejné laserové ukazovátko, ale i nebezpečné, jako nástroj pro odstraňování tetování. Inženýři z MIT zvolili vlnovou délku 1 550 nm, která je snadno absorbována vodou a bezpečná i pro lidskou kůži a oči.
Zdroj: Andrew Liszewski, Gizmodo, Dan Robitzski, The Neoscope


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze