Vědci plánují v budoucnu postavit základny na Měsíci. Otázkou ale zůstává, jaký materiál pro budovy využít. Představa nutnosti dopravovat ze Země nejen těžký stavební materiál, ale například i vodu potřebnou pro stavbu, je noční můrou celé myšlenky. Evropští vědci ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) nyní přišli se zajímavým objevem, který popsali ve svém článku publikovaném v magazínu Journal of Cleaner Production. V tom navrhují využít při stavbě moč astronautů. Konkrétně se jedná o močovinu, která je v lidské moči zastoupená.
Stavby na Měsíci by mohly být vytvořeny pomocí 3D tisku, který využije geopolymerů z měsíčních hornin. Vědci si kladou otázku, jak zvýšit tvárnost a zpracovatelnost měsíčního materiálu bez nutnosti využít velké množství vody. Zdá se, že k tomu by právě močovina mohla posloužit velice dobře. Dokáže totiž narušit vodíkové vazby a snížit viskozitu směsí. Kromě močoviny plánují vědci také využít vodu z ledu, který se nachází v některých částech Měsíce.
Autoři studie využili měsíční horninu k otestování různých stavebních směsí. Některé směsi obsahovaly močovinu, u jiných došlo ke zvýšení plasticity pomocí běžně využívaných aditiv, takzvaných plastifikátorů. Směsi obsahující močovinu byly dostatečně tvárné. Po zahřátí a vytvrzení vzorků při 80 stupních Celsia byly směsi obsahující močovinu odolnější než směsi bez močoviny. Materiál dokázal odolat těžkému zatížení a jeho odolnost dokonce rostla po absolvování osmi cyklů zmrazení a rozmrazení, které měly simulovat 8 dní v měsíčních podmínkách.
Pokud vědci dojdou k závěru, že využití močoviny představuje opravdu nejpraktičtější řešení, budou muset vymyslet, jak ji na Měsíci extrahovat z vyloučené moči astronautů.
Zdroje: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0959652619340478?via%3Dihub#!
Futurism, ESA
Úvodní obrázek: European Space Agency


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze