Moskevské metro se chystá zahájit testování nového pilotního programu předčasných jízdenek. Cílem tzv. „early bird tickets“ (tedy předčasných jízdenek), je nabídnout uživatelům až o 50 % levnější jízdné v dobách mimo špičku a omezit tak výskyt hromadění pasažérů.

Ačkoli původním cílem projektu bylo zvýšení uživatelského komfortu, v současné době se jedná o důležitý nástroj, jak snížit riziko přenosu a nákazy COVID-19. O dalších způsobech, jak lze ve veřejné dopravě zvýšit bezpečnost v souvislosti se současnou pandemií koronaviru naleznete na CZECHSIGHT například v článku:

S takovým pilotním programem se Moskva stane prvním městem v Rusku, které systém zvýhodněných předčasných jízdenek zavede. Jak již bylo řečeno, tzv. “early birds tickets” budou dostupné na cestování v době mimo špičku.

Konkrétně se bude jednat o období mezi 5:30-7:15 a 8:45-9:15 na lince č. 7 a č. 15, které patří mezi ty nejvytíženější. Pasažéři tak ve zmíněné době budou na výše uvedených dvou linkách cestovat se slevou. Sleva bude platit i pro takové trasy, kdy pasažéři budou kvůli přestupům opouštět systém metra na jiné navazující spoje.

Zvýhodněné časové jízdné bude dostupné pro uživatele digitální peněženky Troika. Do té pak budou uživatelům zpětně vraceny slevy za cestování v dobách mimo dopravní špičku.

Spuštění programu je stanoveno na 2. listopadu 2020 a potrvá do 2. července 2021. V tiskovém prohlášení Maksim Liksutov, vedoucí Moskevského ministerstva dopravy, uvedl, že spuštění programu bylo naplánováno již dříve, ale z důvodu pandemie COVID- 19 byl start opožděn. Moskevské metro doufá, že program zlepší zážitek cestujících vytvořením většího prostoru uvnitř vozů metra.

Eliminace výskytu davů v metru jednak zlepší uživatelský komfort, ale dále také vytvoří lepší podmínky pro dodržování bezpečnostních odstupů, které je v současné době důležité. Právě kvůli bezpečnostním dopadům si nyní moskevské metro nepřeje, aby by start pilotního projektu dále opožděn.

Místní dopravní úřady budou během příštích osmi měsíců analyzovat výsledky a zároveň budou cestujícím poskytovat informace o dalším vývoji pilotáže prostřednictvím speciálních obrazovek na některých stanicích metra.

Pilotní projekt je tak další z řady nových dopravních iniciativ, které se v Moskvě spouštějí či probíhají. Ať se jedná o zahájení systému sdílení automobilů přímo mezi uživateli, tak využívání autonomních vozidel k hlídání parkovacích předpisů.

Více podrobností o projektu autonomního "hlídače" naleznete na portálu CZECHSIGHT v článku:

Zdroj: https://www.intelligenttransport.com/transport-news/110651/moscow-metro-to-test-early-bird-ticketing-discounts-to-ease-crowding/

Foto: Max Titov,Unsplash