Již před pár lety bylo zjištěno, že myši, do jejichž mozku byla transplantována lidská gliová buňka, se lépe učí. Nyní vědci přišli na to, že určitý typ glie, tzv. mikroglie, napomáhá zapomínání některých vzpomínek. Zapomínání je důležitá součást paměti a jedná se o aktivní proces, nezbytný pro fungování všech paměťových systémů.
Mikroglie si můžete představit jako malé buňky, které cestují naším mozkem. Kromě toho, že odstraňují nežádoucí částice, také umožňují zapomínání tím, že selektivně odstraňují některá synaptická spojení mezi neurony. Mikroglie teď možná zní jako záporáci, ale není tomu tak. Zapomínání je stejně důležité jako vzpomínání. K čemu by nám bylo pamatovat si, co jsme měli k snídani v pondělí před deseti lety. Díky zapomínání může náš mozek shromažďovat novější a užitečnější informace.
O tom, jak přesně mozek ukládá vzpomínky, se stále diskutuje. Pravděpodobně jde o spojení mezi skupinami neuronů. Zapomenutí nejspíše zahrnuje zničení nebo změnu těchto spojů nazývaných synapse. Aby si svou teorii tým ověřil, musel myším vytvořit vzpomínku: mírné šoky aplikované v konkrétní části speciální klece. Pět dní po aplikaci šoků myši stále pociťovaly strach, kdykoliv byly umístěny do speciální klece. Ale o 35 dní později začaly zapomínat a méně se bát. Vědci dále použili látku, která sloužila k odstranění mikroglií v mozku některých myší. Myši s menším počtem mikroglií v kleci “zamrzaly” (projev strachu) déle, než myši s normálním počtem mikroglií, což naznačuje, že si tito hlodavci déle uchovali nepříjemnou vzpomínku.
Výzkumníci se zabývali pouze jedním typem paměti a to pamětí strachovou, která je uložena převážně v hipokampu. Tato mozková struktura je považována za dočasné úložiště, než se vzpomínky přesunou do dlouhodobé paměti. Není jisté, že mikroglie mají podobný účinek na synapse související s jinou pamětí uloženou v rozdílných mozkových centrech.
Zdroj úvodní fotografie: Robina Weermeijer, Unsplash


Kristina Hakenová
Vášnivá studentka, která skáče z divadla do laborky a z laborky do hor. Neurovědy, Univerzita Karlova.
sledovat :
Vstup do diskuze