Most Dubingiai je nejdelší dřevěný most v Litvě, postavený v roce 1934. Při inspekci starých trámů, která probíhala pod vodou, inženýři objevili něco nečekaného. Pod vrstvami písku a bláta nalezli lidské ostatky.
Archeologové při vyšetřování nálezu spolupracovali s potápěči. Po detailní analýze, provedené na univerzitě ve Vilniusu, antropologové potvrdili, že ostatky patřily muži, který zemřel v 16. století. Bohužel se nepodařilo zjistit příčinu smrti tohoto jedince. V blízkosti těla archeologové nalezli také několik zbraní, což napovídá, že se pravděpodobně jednalo o příslušníka armády.

Již v minulosti bylo v této oblasti objeveno několik pohřbů s vojenským kontextem. Nicméně je to poprvé, kdy se ostatky vojáka nalezly pod vodou. Výzkum z roku 1998 odhalil, že na místě současného mostu, jeden stál, již na přelomu 16. a 17. století. Což odpovídá době úmrtí nalezeného vojáka.
„Prozatím předpokládáme, že tyto objevené lidské ostatky lze spojit s původním mostem vedoucím k hradu Dubingiai, který se nacházel na břehu jezera,“ říká Elena Pranckėnaitė, vedoucí výzkumu.
Samotný nález ostatků archeology dost překvapil, neméně udivující byl ale také výborný stav objevených artefaktů a ostatků. Kromě kostry potápěči nalezli pár kožených bot s ostruhami, kožený pásek s přezkou, železný meč a dva nože s dřevěnou rukojetí.
Výzkumný tým Národního muzea v Litvě nyní pracuje na konzervaci a interpretaci nalezených artefaktů.
„Tento objev je poměrně „čerstvý“ a je třeba ho pečlivě analyzovat. Doufáme, že budeme schopni příběh nalezeného vojáka odhalit zhruba za rok,“ dodává Pranckėnaitė.
Zdroj: Science Alert, zdroj úvodní fotografie: Pexels, Pixabay


Kristýna Loučková
Studentka Mediálních studií a žurnalistiky na Masarykově univerzitě spolu s Katalánským jazykem a literaturou. Příznivec vědy, hudby, umění a literatury.
Vstup do diskuze