Hodiny soudného dne (The Doomsday Clock) byly vytvořeny na začátku Studené války, aby sloužily jako varování před globálními hrozbami. Čas na těchto hodinách nastavuje jednou ročně skupina vědců, kteří se podíleli například na vývoji prvních jaderných zbraní. Dvanáctka na hodinách značí konec naší civilizace a čím blíže se ručička nachází, tím kritičtější se situace zdá být. Hodiny byly poprvé zveřejněny v roce 1947 a nikoho tak nepřekvapí, že v následujících letech reprezentovaly především intenzitu napětí mezi Spojenými státy americkými a Sovětským blokem.
V posledních dekádách nicméně berou hodiny v potaz i jiné než vojenské hrozby. Nejhorší hodnotou dosud bylo 2 minuty před 12, kam se ručička dostala v předchozích dvou letech poprvé po 65 letech. Tento smutný rekord byl ale překonán včera, kdy vědci hodiny posunuly ještě o 20 sekund blíže k hrozivé dvanáctce. Hodiny tak nyní ukazují pouze 1 minutu 40 sekund do dvanácti. Reagují tak na stále tíživější krizi související s klimatickými změnami a nedostatečnou činnost politiků. Kromě klimatické krize stojí za posunem také rostoucí napětí mezi světovými velmocemi vybavenými nukleárními zbraněmi a zvyšující se riziko válečných konfliktů. Zmiňme například aktuální hrozbu konfliktu mezi Íránem a Amerikou. K tomu přidejme pozastavené nukleární odzbrojování. Autoři komentují i rostoucí vliv všudypřítomných dezinformací.
Situaci tak vědci nevidí zrovna růžově. Na druhou stranu jsou pravděpodobně podobná varování známkou toho, že si svět více a více uvědomuje klimatický problém.


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze