Jeden z již objevených meteoritů Marsu odhalil, co všechno se v něm může skrývat. Jedním z objevů je i přítomnost fixovaného dusíku. Jedná se první fixovanou molekulu dusíku na Marsu.
Dusík je jedním ze základních prvků pro život a jeho fixace je klíčovou složkou koloběhu dusíku. Přítomnost tohoto dusíku v meteoritu zatím nedokazuje biologickou aktivitu na Marsu. Nabízí se možnost, že by Mars mohl být v minulosti planetou bohatou na organické sloučeniny. Tedy perfektní místo pro život.
"Dříve byl Mars pravděpodobně pokryt značným množstvím organických látek. To mohou potvrzovat i meteority bohaté na uhlík," vysětluje Atsuko Kobayashi z Tokyo Insitute of Technology.
Zatím je těžké přesně potvrdit, kde je původ těchto molekul. Výsledky však naznačují, že jednoho dne mohla být rudá planeta velmi podobná Zemi. Nevylučuje se ani přítomnost vlastního cyklu dusíku.
Meteorit, ve kterém byl dusík nalezen, se jmenuje ALH84001 a byl nalezen na Antarktidě Allanem Hillsem v roce 1984. Jeho předchozí prozkoumání potvrdilo přítomnost oranžových uhlíkových materiálů, které pochází z nějakého druhu slaných roztoků na Marsu.
V minulých letech se v něm vědci snažili najít biologické stopy v podobě bakterií, avšak bez úspěchu. I přesto, že se jedná o jeden z nejlepších pozorovacích objektů Marsu, které máme, nemůžeme s jistotou říct do jaké míry zůstává meteorit Marsu podobný. Důvodem je jeho cesta a pobyt na Zemi.
Zdroj: https://www.nature.com/articles/s41467-020-15931-4#Abs1
Foto: Unsplash


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze