Hematit - minerál, který je na planetě Zemi dobře znám. Přestože se dlouho předpokládalo, že oxidační procesy probíhají na měsíčním povrchu stejně jako na zemském, minerály železa na něm doposud nebyly nalezeny. Snímky z misí Apollo přítomnost tohoto minerálu na jeho povrchu nikdy nepotvrdily. Díky náporu slunečního větru navíc dochází k efektu, který oxidaci zamezuje.
Nová studie však vrhá na tuto otázku zcela nové světlo. Vědci z havajského Institutu geofyziky a paleontologie přinesli jasné důkazy o tom, že se ve vyšších zeměpisných šířkách Měsíce vysoce zoxidované formy železa, jako například hematit, skutečně nacházejí. Jejich práce byla publikována v časopise Science Advances.
Naskytá se dobrá otázka - jak se přes zmíněnou překážku minerál na Měsíc dostal. Výzkumný tým přináší hypotézu, která tento jev propojuje se Zemí. Předpokládá, že lunární hematit vzniká oxidací kyslíkem, pocházejícím z horních vrstev zemské atmosféry. Ten je nepřetržitě unášen na měsíční povrch slunečním větrem. V průběhu uplynulých miliard let, kdy je Měsíc v kontaktu se Zemí, tak došlo k oxidaci lunárního železa a vzniku hematitu.
Aby těchto závěrů Li a jeho tým dosáhli, analyzovali data odrazivosti pomocí zařízení Moon Mineralogy Mapper (M3) vyrobeného NASA. Do výzkumu se Li a jeho kolegové pustili poté, co v roce 2018 objevili v polárních oblastech Měsíce led. Li si tehdy při studiu vzorků hornin získaných z těchto oblastí všiml některých částí, které viditelně zreagovaly s kyslíkem. Všiml si rovněž, že je hojně zastoupen ve vzorcích, pocházejících z lunárních oblastí exponovaných směrem k Zemi. Na této skutečnosti Li a jeho kolegové staví hypotézu, jak k oxidaci došlo.
"Naši teorii podporuje fakt, že ve vzorcích pocházejících z odvrácené strany Měsíce, kam se kyslík ze Země nikdy nedostal, jsme hematit nenalezli vůbec," říká Li a dodává, že objev zásadně změní naše znalosti o lunárních pólech. Věří, že nadcházející mise programu NASA Artemis vzorky měsíčního hematitu rozšíří. Výzkum měsíčního hematitu nás může v budoucnu obohatit i po jiných stránkách - studium izotopů kyslíku, který se v hematitu nachází, nám mohou pomoci odhalit vývoj zemské atmosféry za poslední miliardy let.
Originální publikace: https://advances.sciencemag.org/content/6/36/eaba1940
Zdroj: ScienceDaily, zdroj titulní fotografie: Ganapathy Kumar, Unsplash


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze