Kmeny byly izolovány v letech 2015 a 2016 a ze zcela odlišných míst - například z povrchu jídelního stolu, či starého filtru, který se vrátil na Zemi. Všechny čtyři kmeny patří do rodiny bakterií, nacházejících se v půdě a sladké vodě. Podílejí se na fixaci dusíku a pomáhají rostlinám nejen s růstem, ale i v boji s jejich patogeny.

Jelikož astronauti pracující na vesmírné stanici zde již roky pěstují v omezené míře některé plodiny, není divu, že se zde tyto bakterie našly. Jeden z kmenů byl identifikován jako zástupce známého druhu Methylorubrum rhodesianum. Zbylé tři byly osekvenovány a ukázalo se, že patří dosud neznámému druhu. Proto je vědci pojmenovali IF7SW-B2T, IIF1SW-B5 a IIF4SW-B5.

Výzkumný tým pod vedením genetika Swati Bijlani z jižní Kalifornie navrhl nazvat nový druh Methylobacterium ajmalii po indickém biologovi Ajmalu Khanovi. Nově objevený druh se rovněž podobá známému druhu M. indicum. "Pro pěstování rostlin na extrémních místech s minimem zdrojů je nezbytné izolovat mikroorganismy, které podporují rostlinný růst ve stresových podmínkách," vysvětlují Kasthuri Venkateswaran a Nitin Kumar Singh z NASA JPL motivaci ke studiu vesmírných mikrobů.

Vzhledem ke schopnosti bakterií přežít takto drsné podmínky, provedl tým u čtyř kmenů genetickou analýzu, aby nalezl geny, které za touto odolností stojí. Ty by následně mohly být použity pro podporu rostlinného růstu. Tým dodává, že genové sekvence následně porovná s jejich pozemskými protějšky. Vědci rovněž zjistili, že genová výbava jednoho z kmenů se jevila jako obzvláště slibná a obsahovala i gen enzymu, související s produkcí cytokininu, rostlinného hormonu, podporující buněčné dělení v kořenech a výhoncích.

Výzkumný tým dodává, že objev který učinili, je stále velice povrchní v porovnání s diverzitou, kterou ukrývá celá vesmírná stanice. Na ISS již bylo shromážděno přibližně 1 000 vzorků, které stále čekají na svůj návrat na Zemi. Výzkum byl publikován v časopise Frontiers in Microbiology.

Originální publikace: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmicb.2021.639396/full

Zdroj: Science Alert, zdroj titulního obrázku: gremlin, iStock.