Dnes ráno vyšla rozsáhlá tisková zpráva Královské astronomické společnosti. V jejím znění stojí, že v atmosféře planety Venuše byl objeven fosfan. Jeho přítomnost naznačuje, že zde pravděpodobně dochází k velmi neobvyklým chemickým reakcím, které nápadně připomínají podobné, díky kterým zřejmě na naší domovské planetě vznikl život.
Ačkoli je samotný fosfan silně toxickou látku, je mnohými astrobiology považován za "bioindikátor", tedy látku, indikující na dané lokalitě možnou přítomnost života. Látku zachytila stanice ALMA (Atacama Large Millimeter Array), soustava 66 radioteleskopů, nacházejících se na plošině Chajnantor v severním Chile ve výšce 5 040 m n. m a dalekohled Jamese Clarka Maxwella na Havaji. Výzkumný tým tvoří členové University of Manchester, MIT a Cardiff University. Dnešním dnem se výzkum objeví v časopise Nature Astronomy.
Poněkud záhadou je způsob, jakým látka v atmosféře vznikla. Vědci dospěli k závěru, že abiotické mechanismy, tedy ty, které nesouvisejí se životem, nemohly vytvořit fosfan v tak velkém množství, jaké zaznamenali. Detekován byl navíc v oblasti atmosféry Venuše, která je některými považována za potenciálně životem obyvatelnou. Co se dalších informací týče, dozvíme se více od reportérů, kteří se dnes dozví více z tiskové konference prostřednictvím Zoom.
Zdroj: Astrobiology web, zdroj titulního obrázku: Etienne, Pexels

- VESMÍR
- SPACE
- VĚDA
- SCIENCE
- ŽIVOT
- LIFE
- VENUŠE
- VENUS
- SLUNEČNÍ SOUSTAVA
- SOLAR SYSTEM
- SLUNCE
- SUN
- ZEMĚ
- EARTH
- ASTROBIOLOGIE
- ASTROBIOLOGY

Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze