Kvůli pandemii koronaviru a téměř kompletnímu zastavení veškeré dopravy klesly ceny ropy poprvé v historii do negativních čísel. Stalo se tak v polovině dubna a už tehdy řešily ropné společnosti jeden zásadní problém. Kde skladovat nadbytečnou ropu?
Jedním z prvních opatření, které musely firmy podniknout bylo zaplacení dodatečného skladovacího prostoru u kupujících. V některých případech dokonce dochází k pumpování ropy zpět pod zem, jak uvedl server Texas Observer.
I přesto, že se může tento způsob zdát poměrně jednoduchý, má svá úskalí. Ropa nemůže být jednoduše uložena zpět na stejné místo, kde byla získána. Ve východním Texasu jsou jednou z možností podzemní solné jeskyně s typickými geologickými vlastnostmi. Jeskyně tak neumožní únik ropy ven a znečištění okolních pramenů. Již teď se zde skladuje 641 milionů barelů státních rezerv.
Avšak vzhledem k tomu, že v současných rezervoárech už opravdu není místo, snažily se firmy domluvit povolení, které by jim zajistilo možnost podzemního skladování na jiných "neobvyklých" podzemních místech. To se na začátku tohoto měsíce podařilo. S tím samozřejmě nesouhlasí některé lokální skupiny pro ochranu prostředí.
"Povolení pro skladování ropy v těchto prostorech vyvolalo některé obavy o ochranu prostředí, které by bylo potřeba prodiskutovat," reagují spolky na rychlé povolovací řízení, ve které nebyl prostor k jejich reakci. Obavy mají i poskytovatelé vody. V blízkosti totiž sídlí devět společností, které dodávají 60 % poskytované vody ve státě.
Obavy jsou na místě, jelikož neproběhla dostatečná analýza prostředí a možností uložení. Navíc z historie víme, že ani solné jeskyně nejsou úplně bezpečné. V roce 1992 došlo kvůli unikajícímu potrubí k explozi, při které zemřelo 6leté dítě a dalších 13 lidí bylo zraněno.
Zdroj: futurism, texasobserver
Foto: Unsplash


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze