Američtí vědci publikovali na konci března studii, v rámci které zmapovali vulkanickou aktivitu na druhé planetě naší Sluneční soustavy – Venuši. Díky nim máme pro Venuší k dispozici vůbec nejkomplexnější záznam vulkanické činnosti, jaký kdy byl na jakékoli planetě, včetně Země, pořízen.
Na rozdíl od Země, která má mnoho sopek ukrytých hluboko pod hladinou oceánů, je Venuše celá tvořená z kamene, což usnadňuje její průzkum. Na začátku 90. let družice NASA Magellan zmapovala povrch této planety a její vulkanické rysy pomocí radaru. Nicméně velkou část dat bylo obtížné tou dobou zpracovat kvůli nedostatku výpočetního výkonu.
Nyní Paul Byrne a Rebecca Hahn z Washingtonské univerzity v St. Louis, Missouri, použili tato původní radarová data a moderní mapovací software k vytvoření podrobného přehledu vulkanické krajiny na Venuši. Jejich mapa zahrnuje 85 000 sopek, z nichž téměř 1 000 je větších než 5 kilometrů v průměru.

Mapu budou moci využít výzkumníci, kteří se snaží najít důkazy o nedávné vulkanické činnosti a snaží se porozumět sopečným procesům odehrávajícím se na planetě Venuši.
V březnu Robert Herrick z University of Alaska Fairbanks a jeho kolegové nalezli první přesvědčivý důkaz sopečné aktivity na Venuši – po dobu osmi měsíců monitorovali změny ve velikosti sopečného průduchu v systému sopky Maat Mons. z radarových dat Magellan.
Herrick a jeho tým našli tento dynamicky se měnící průduch ručním prohledáváním snímků oblastí, o kterých se domnívali, že by mohly vykazovat sopečnou aktivitu. Nově publikovaná mapa může takovéto analýzy značně usnadnit.
Referenční mapa bude také užitečná pro porovnání novějších dat, například ze satelitů EnVision Evropské vesmírné agentury a VERITAS agentury NASA. Tyto expedice budou provádět radarové průzkumy s vysokým rozlišením a měly by být schopny identifikovat menší sopky, než bylo možné s Magellan. Někteří vědci odhadují, že sopek by mohlo být i o stovky tisíc více, než jsme nyní schopni vidět. A tak se atlas Venušiných vulkánů zřejmě dočká dalšího rozšíření.
Originální publikace: Journal of Geophysical Research: Planets (Impact factor 4.43)
Zdroj: New Scientist
Zdroj titulního obrázku: Max Pixel
Více z výzkumu cizích planet na CZECHSIGHT:






Michaela Novotná
V rámci svého doktorského studia mikrobiologie na Univerzitě Karlově se zabývá antibiotickou rezistencí u stafylokoků. Pokud není zrovna v laborce, vydává se do přírody nebo si přečte dobrou knížku.
Vstup do diskuze