Nový přírůstek objevila na jihu Austrálie Sheryl Holliday z Nature Glenelg Trust. Při jeho pojmenovávání se nechali odborníci inspirovat populárním animovaným filmem Hledá se Nemo (2003) od studia Walt Disney, a to z velmi očividného důvodu. Pavoučí objev, který dosahuje délky nanejvýš půl centimetru, má zářivě oranžovou tvář s bílými pruhy, čímž nápadně připomíná hlavní postavu filmu v podobě klauna očkatého, Nema. Nový druh byl proto nazván Maratus nemo.

K jeho nálezu došlo v australských oblastech Mount McIntyre a Nangwar, jejich objevitelka ale věří, že jich na jihovýchodě Austrálie a v západní Victorii bude brzy nalezeno více. Domovem pavoučích druhů z rodu Maratus je Austrálie a Čína, oproti ostatním pavím pavoukům se však místem výskytu těchto nováčků ukázala být bažinatá vegetace v mělké vodě.

Nový druh popsal ve studii publikované v časopise Evolutionary Systematics Joseph Schubert, arachnolog z australské organizace Museums Victoria. Po zařazení objevu k pavím pavoukům tak nyní tvoří rod Maratus devadesát dva druhů pavouků těch nejpozoruhodnějších barev a vzorů. Ona barevná těla jsou typická pro samečky, kteří mají navíc po stranách barevné klapky. Samičky barevnost naopak postrádají.

Paví pavouci, podle anglického peackock spiders, patří do čeledi skákavkovitých, spíše než svými skoky jsou však tito čtyři až šest milimetrů velcí pavouci známí svým tancem. Aby samečci upoutali před pářením pozornost samiček, vztyčí své barevné klapky a pohybují se ze strany na stranu. Rituál jejich námluv připomíná tanec, proto se lze u těchto jedinců často setkat s pojmem tančících pavouků.

Maratus nemo, nový druh tančícího pavouka nalezeného v Austrálii. Zdroj: Museums Victoria

Originální publikace: https://evolsyst.pensoft.net/article/64922/

Zdroj: Sci-News

Úvodní fotografie: Julian B. Sölter, Unsplash