Bylo by možné vytvořit miniaturní kapsule, které by dokázaly cestovat lidským tělem, podobně jako kosmické lodě napříč Vesmírem? Tuto otázku si položili vědci z laboratoře Thomase Mallouka před patnácti lety. Odpověď překvapivě zní: ano!
Tyto kapsule se do budoucna těší velkému zájmu především v medicíně, jelikož by díky nim mohly být dodávány léky na předem vybraná místa v těle. Dovedete si představit, že by takový "sputnik" dokázal během okamžiku například vyléčit ucpanou mozkovou cévu při mrtvici? Přestože tým čelil významným překážkám, dosáhl nakonec svého cíle.
Malloukova skupina po prvotních pokusech přešla z chemického pohonu kapsule na úplně jiný druh paliva - zvukové vlny. Chemikálie zásadně komplikovaly medicínskou aplikaci, jelikož například použitý peroxid vodíku je silně toxický. Proto se vědci uchýlili k řešení transportu svých raket pomocí akustické levitace, což je proces, který dovede částicemi manipulovat vysokofrekvenčními zvukovými vlnami. Byli velice překvapeni, že ultrazvuk dovedl s malými roboty pohybovat nečekaně vysokou rychlostí. Proto se rozhodli tento jev dále zkoumat, aby zjistili, zda by mohl sloužit jako jakési "palivo".
Jejich nejnovější publikace podrobně popisuje také design raket. Jsou navrženy do tvaru šálku s kulatým dnem o různých velikostech - například prachové částice. Oblé misky jsou vytištěny pomocí laserové litografie, přičemž jejich vnější plášť je zhotoven ze zlata, vnitřní vrstvy pak z niklu a polymeru. Ošetření hydrofobní chemikálií způsobí vytvoření vzduchové dutiny, která může přenášet libovolný obsah. Rakety také disponují speciálními ploutvemi, díky kterým se mohou snáze pohybovat v krevním řečišti.

V přítomnosti ultrazvukových vln je této vnitřní bublina dodána vysokofrekvenční oscilací energie, díky které dojde k rezonanci a promění ji v jakýsi motor. Samotnou raketu pak lze řídit pomocí vnějšího magnetického pole. Je pacientův život ohrožen na více frontách? Nevadí - každá raketa má svou vlastní rezonanční frekvenci, což znamená, že při jejich hromadném podání pacientovi se každá vydá svou cestou nezávisle na ostatních.
Jednou z nejunikátnějších vlastností raket je jejich schopnost pohybovat i jinými částicemi, což je právem nominuje na nanotechnologii 21. století.
Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Děkujeme.
Zdroj: Phys.org


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze