Historie pavouků spadá pravděpodobně až 400 milionů let do minulosti. Vědci věří, že se mohl prapředek dnešních pavoukovců oddělit od rodových linií už někdy před 430 miliony let.
Nalezená fosilie pochází z období spodní křídy, asi před 100 miliony let. Jantar z tohoto období je vyhledávaným artiklem pro výrobu šperků. V rámci intenzivní těžby této zkamenělé pryskyřice se čas od času najde uvnitř kamene střípek tehdejšího života. V jantaru se našla celá řada zajímavých fosilií, například malý had, velká spermie a nebo několik fosilií dinosaurů.
Fosilie zatím dostala oficiální pojmenování Chimerachne yingi. Výzkumníci jí přiřadili do skupiny Uraraneida, jejíž zástupci se na Zemi objevili pravděpodobně již před 400 miliony let. Tito živočichové však ve skutečnosti k pravým pavoukům nepatří.

Jedná se pravděpodobně o jejich příbuznou skupinu. Jejich první nálezy z roku 2018 však vědci k pavoukům přiřadili.
Znaky této skupiny jsou segmentovaný abdomen (zadeček), dlouhý ocas, který zdánlivě připomíná bodec škorpiona a snovací bradavky, které má společné s pavouky.
„Stupeň zachování je vynikající a anatomie fosilií se snadno interpretuje, “říká Prashant Sharma, evoluční vývojový biolog na University of Wisconsin v Madisonu, který se však na samostatném výzkumu nepodílel.
Dodává, že přítomnost snovacích bradavek znamená, že musely vzniknout velmi brzy ve vývoji pavoukovců. Samčí jedinci mají také speciální spermatofory pro vkládání spermií do samice.
Skupina Uraraneida žila společně s pavouky kontinuálně minimálně po 200 milionů let, jak naznačuje tento nález z myanmarského jantaru.
Zdroj: GeologyIn
Zdroj úvodního obrázku: Krzysztof Niewolny


Jan Geist
Narozen v Děčíně, studující v Praze paleontologii. Hraji na kytaru a krom pár písniček a básniček jsem nikdy nic pořádně nepsal, ač je plánů hodně. Nesnáším pseudoplatany a SUVčka.
sledovat :
Vstup do diskuze