Většina z řidičů v současnosti spoléhá při delší cestě na navigaci. Jak to dopadne, když s vaším vozítkem zabloudíte na Měsíci? Žádný strach. NASA pracuje na vývoji měsíční navigace !
Vědět přesně, kde se člověk ve Vesmíru nachází je poměrně nelehký úkol. Naštěstí víme, že se hvězdy nachází v nějakých pevných místech a díky propočítání vzdáleností s dalšími známými záchytnými body, lze poměrně přesně určit polohu. Ale kdo by si s tím v dnešní době dával práci. Na navigaci na Zemi spoléháme už tak dlouho, že podobné kousky skoro nikdo neovládá.
Na Zemi jsme si pomohli vytvořením svých vlastních hvězd v podobě satelitů, které vysílají stále stejně zachytitelné signály. Tyto signály můžeme použít k lokalizaci polohy.
Podobný systém by se dal použít i na Měsíci. Bohužel jejich vzdálenost je asi o 400 milionů kilometrů větší. Tento rozdíl poté dělá potíže v propočítání absolutně přesné vzdálenosti. Avšak teoreticky zde žádná překážka v takovém způsobu měření GPS signálu není. Stejný pokus NASA použila již dříve při své MMS (Magnetospheric Multiscale Code) misi. "Přesný GPS signál kolem Měsíce je další z řady důležitých projektů NASA," řekl vývojář systému MMS Luke Winternitz.
Jejich zařízení je kalibrováno tak, aby dokázalo zachytit signál z družic na orbitě. Čas, který signál potřebuje k uražení této vzdálenosti je narozdíl od Země zhruba vteřina a půl. Pro někoho mžik, v tomto ohledu celá věčnost. Díky takto dlouhé reakci může být ovlivněný příjem a vyhodnocení signálu.
Přesně tuto překážku se snaží tým vědců v NASA obejít. V současnosti pracují na vývoji speciální přijímací antény, superpřesných hodinách a dalších vylepšeních, která by mohla být později aplikována i na pozemské navigační systémy.
Cílem je vyvinout navigaci do konce roku a poté počkat na první lunární misi, při které by bylo možné ji otestovat.


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze