Ruský ministr pro mimořádné události Evgeny Zinichev řekl, že kraj Krasnojarsk byl 27. dubna v plamenech. Plocha, kterou požár zasáhl, byla 10x větší než loni. V zabajkalské krajině byly plameny oproti minulému roku větší 3x a v amurské oblasti 1,5x. Jen v Zabajkalsku shořelo přes 200 000 ha. To je více než celý ostrov Maui na Havaji.
Důvodem požárů nejsou pouze klimatické změny, ale také ponorková nemoc. Kvůli nemoci COVID-19 spousta lidí jezdí trávit karanténu na své chaty. Podle všeho mají požáry několik ohnisek a vznikly z různých důvodů.
„Lidé se izolují na venkově a zapomínají na bezpečnostní pravidla,“ říká federální lesní agentura Rosleskhoz. „Už nyní je v některých regionech teplota kolem 30 °C a lidé se nedokážou udržet ve svých bytech. Snaží se uniknout ven a výsledkem je nárůst teplotních bodů.“

V této oblasti momentálně panuje neobvykle horké počasí a silné větry. Což, jak jsme již letos viděli v Austrálii, je nebezpečná kombinace. NASA vysvětluje: „Kemerovská a Novosibirská oblast jsou ze všech zasaženy nejvíce. Požáry zasáhlo devět sibiřských regionů a oblaka kouře se rozšířila přes celou Sibiř.“
Vědci nám ukázali, že čím víc se zvýší průměrná teplota a čím více bude v naší atmosféře oxidu uhličitého, tím častější a rozsáhlejší tyto požáry budou. Několik velkých požárů jsme na Sibiři viděli v roce 2017 a 2019.
Geograf, Thomas Smith, z London School of Economics řekl, že Rusko má v ohni napříč celým kontinentem 2 miliony hektarů lesů, luk a pastvin. Což je blízko číslům děsivých požárů z července 2019. A to je teprve květen.
Anoprienko poté varoval, že pro takováto čísla je v sezóně moc brzy. Vysvětlil, že loni do 28. dubna v Zabajkalsku shořelo 382 000 ha. Letos to je 477 000 ha. Toto je pravděpodobně jen začátek další náročné požárové sezóny. Kalifornie letos měla nadprůměrně suchou zimou a Evropa už nyní zažívá neobvykle teplé počasí.
„Během května a června na Sibiři začínají nebezpečná období. O předpovědi počasí můžeme mluvit dlouze, ale jaká bude situace s ohni bude záležet čistě jen na vás a mně, na tom, jak se budeme chovat.“
Zdroj: ScienceAlert
Obrázek: Oleg Golovnev/EyeEm/Getty Images


Jacqueline Bernasová
Humanistka, co se snaží vidět svět v co nejširších kontextech. Nenapravitelný snílek milující knihy a filmovou hudbu. Univerzita Karlova.
Vstup do diskuze