Objev nového minerálu, petrovitu, mají na svědomí vědci z Ruska. Výzkumný tým vedený Stanislavem Filatovem z univerzity v Petrohradu potvrdil nález dříve tento rok. Petrovit je na jedné straně nádherný na pohled a na straně druhé představuje slibnou alternativu pro baterie nové generace.
Jasně modrý minerál pochází z ruské divočiny. Jeho původ sahá až na Kamčatku, jejíž krajinu formovala během let 1970 a 2010 série erupcí. "Oblast je jedinečná ve své mineralogické diverzitě. V posledních letech zde našli vědci několik nových minerálů. Mnoho z nich se nedá nalézt nikde jinde," stojí v oficiálním textu vydaném universitou.
Petrovit je zvláště zajímavý díky své neobvyklé struktuře. "Skláda se z atomů kyslíku, síry, sodíku a mědi, které propůjčují petrovitu pórovitou strukturu," stojí ve studii. Póry jsou propojeny kanálky, kterými mohou procházet relativně malé atomy sodíku. To znamená, že by mohl být petrovit použit jako komponenta sodno-iontových baterií. Ty v součansosti představují dostupnější alternativu pro standardní lithium-iontové baterie. I přesto, že byl nalezen v divoké přírodě, vědci doufají, že se jim v dohledné době podaří vyvinout jeho syntetickou variantu.
Nové objevený petrovit byl pojmenován po Tomasi Petrovovi. Studie popisující nový objev byla publikována v časopise Mineralogical Magazine.
Zdroj: https://www.cambridge.org/core/journals/mineralogical-magazine/
Foto: SPbU


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze