Práci provedly výzkumné týmy z Arizona State University a Louisiana Department of Wildlife and Fischeries. Podle ní sdílejí aligátoři některé z regeneračních mechanismů menších plazů. Vědci zkombinovali pokročilé zobrazovací techniky s metodami studia anatomie, aby prozkoumali strukturu těchto dorůstajících částí. Zjistili, že jsou tvořeny centrální chrupavčitou kostrou obklopenou pojivou tkání, která je protkána cévami i nervy. Jejich výzkum byl publikován v časopise Scientific Reports.
Opětovný růst chrupavky, krevních cév, nervů a šupin zcela odpovídal dřívějším poznatkům regenerace ocasů ještěrek z prací, které provedla stejná laboratoř. Zajímavé však bylo, že dorostlý ocas tvořila pojivová tkáň a nikoli kosterní sval. "Předpokládáme, že produkce nových svalů je pro aligátory příliš energeticky nákladná," tvrdí Jeanne Wilson-Rawls, spoluautorka práce ze School of Life Sciences ASU.
Vědci hodlají provést v budoucnu srovnávací studii, která by mohla objasnit, proč je schopnost regenerace u různých skupin plazů a zvířat natolik různorodá. Zjištění, že si aligátoři na rozdíl od ptáků zachovali regenerační aparát, vyvolává otázku, kdy v průběhu evoluce došlo k jeho vytracení.
Možná si říkáte, jaký praktický dopad by studie mohla mít. Vědci doufají, že nové informace povedou k objevům nových terapeutických přístupů a léčbě nemocí, jako například artritidy.
Originální publikace: https://www.nature.com/articles/s41598-020-77052-8
Zdroj: ScienceDaily, zdroj titulní fotografie: Ray Bilcliff, Pexels.


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze