Celý výzkum se začal rodit ve chvíli, kdy chovatelé skotu začali systematicky vyvražďovat lvy, leopardy a jiné velké kočkovité šelmy v deltě řeky Okavango. Ty jim způsobovaly obrovské ztráty dobytka.
Pak vědce napadl zajímavý experiment. Namalovali několika stovkám krav na zadky oči v domnění, že budou lépe čelit útokům šelem. A světe div se, vše zafungovalo na výbornou.
Velké kočkovité šelmy se přibližují ke své kořisti zezadu, aby nebyly do poslední chvíle odhalené. Pokud se však krávy pasou se skloněnou hlavou, jejich zadní části se zdají býti hlavami. To predátory vede k útoku ze strany hlavy, tedy z té, kterou za zadní část těla pokládají. Pro krávy je pak velice snadné včas odhalit útok, popoběhnout či se držet pohromadě a nedat tak šelmám šanci zaútočit na jednotlivé osamocené kusy stáda.
Ze 683 krav s namalovanýma očima nebyla během čtyřletého výzkumu zabita predátory ani jedna. Uloveno bylo 15 krav (ze 835) nenamalovaných a 4 (ze 543) z kontrolní skupiny označené křížkem. Druhé zmíněné krávy byly namíchány ve stádu s ostatníma nenamalovanýma. Překvapením pro vědce bylo, že také čelily útokům méně často, než krávy bez malůvek.
Oba typy stád se pásly ve stejné oblasti, byly pravidelně přeháněny a střídaly si tím i své pozice. Tímto byla zajištěna určitá korelace v případných výsledcích této studie.
Oblast delty řeky Okavango je zapsána na seznam přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o velice bohaté travnaté planiny, které jsou jednou za čas zaplavovány právě řekou Okavango.
Zdroj úvodního obrázku: Jonathan Bölz
Zdroj: https://theconversation.com/lions-are-less-likely-to-attack-cattle-with-eyes-painted-on-their-backsides-142488


Jan Geist
Narozen v Děčíně, studující v Praze paleontologii. Hraji na kytaru a krom pár písniček a básniček jsem nikdy nic pořádně nepsal, ač je plánů hodně. Nesnáším pseudoplatany a SUVčka.
sledovat :
Vstup do diskuze