Gastrodia agnicellus byla objevena dříve v tomto roce, schována pod listy dalších rostlin na africkém ostrově Madagaskar. Je malá, zbarvená do hněda a stráví většinu svého života pod zemí. Nemá žádní listy a na povrch se dostane jen se svými plody a semínky.

Jméno agnicellus dostala podle svého vzhledu a v překladu znamená "malý beránek". "Název si vysloužila podle vzhledu svého kořene, který připomíná beránčí jazyk," říká Johan Hermans z Royal Botanic Gardens v Londýně.

Gastrodia agnicellus. Zdroj: Vajiram IAS

Stejně jako většina orchidejí se jedná o trvalku, která žije v symbióze s houbou. Narozdíl od ostatních druhů, Gastrodia agnicellus nemá žádné fotosyntetizující buňky a celý život spoléhá na symbiotický vztah se svou houbou, který ji zajišťuje výživu.

Zajímavé je, že narozdíl od vzhledu, její vůně není nijak odporná. Orchidej má svěží citrusovou vůni. Co vědci doposud nezjistili, je způsob jejího opylení.

Vzhedem k tomu, že byla rostlina nalezena v malé oblasti na ostrově Madagaskar, je možné, že rozšíření rostliny je velmi malé a pravděpodobně na úpadku. Důvodem toho může být rozšiřující se zemědělství a častých požárech v oblasti. I proto byla označena za ohrožený druh.

Zdroj: NewScientist; Curtis’s Botanical Magazine
Foto: John Wiesenfeld, Unsplash