Mezinárodní tým vědců hlásí úspěch ve vývoji jedné z nejvyvinutějších bionických končetin, jaké kdy byly vyrobeny. Technologie je přímo propojena s nervy pacienta a umožňuje protézu ovládat stejně jako zdravou ruku. Dotek pak přenáší zpět do mozku. Již několik let žijí s touto umělou rukou celkem tři pacienti ze Švédska. Umělou končetinu hodnotí jako bezpečnou a stabilní.
Na rozdíl od běžných protéz, které jsou v podstatě jen nasazeny na pahýl končetiny, představuje nový systém skutečně revoluční pokrok. Neuromuskulární kosterní protézy přímo komunikují s nervy a svaly, díky čemuž je pacient může ovládat vlastní myslí. Dle autorů je pocit z jejího používání tak přirozený, že pacienti ani nemuseli být příliš školeni v jejím používání.

Bionická ruka je chirurgicky připojena ke zbývající části pacientovy končetiny a ukotvena ke kosti. Elektrody jsou pak implantovány do svalů a nervů. Technologie disponuje rovněž senzory, které měří tlak, které pacientovi dávají informaci o tom, jakou silou tlačí na předměty. S úspěchem dosavadní práce tým doufá, že systém využije pro vývoj dalších typů protéz. Práce byla publikována v časopise New England Journal of Medicine. Tým své výsledky zveřejnil i prostřednictvím videa níže.
Pokrok ve vývoji bionické ruky učinili vědci z MIT, Chalmers University of Technology, Sahlgrenska University Hospital, University of Gothenburg, Integrum AB a Medical University of Vienna.
Originální publikace: https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1917537?af=R&rss=currentIssue
Zdroj: New Atlas, zdroj titulní fotografie: Johan Bodell


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze