Určitě si na to pamatujete. Musíte vyrazit do práce, chcete si užít rodinnou oslavu. Ale je pandemie a je potřeba udělat si antigenní samotest. Takže vydezinfikovat ruce a setřít se stolu prach. Rozložit svoji soukromou mikrobiologickou laboratoř. Detekční destička připravená. Vytřít si vatovým tamponem nos. I když jste se cítili zdraví, najednou vám z něj teče, kýcháte a slzíte. Vlastně už poslepu ulamujete plastový vršek z ampulky s extrakčním pufrem. Něco vám ulpí na ruce a něco kápne na stůl. Doufáte, že tam potom nezůstanou fleky. Nakapete několik kapek do připravené nádobky a vymácháte v tom štětičku, kterou si mezitím nešikovně přidržujete mezi prsty. A pak že kuřáci nemají při COVIDu výhodu. Nakonec určený počet kapek nakapat na detekční desku. Kolik se v tom stihlo udělat bublin! To bylo zážitků, že? Tak na takový samotestovací odběr budete díky českým vývojářům vzpomínat jako na pralesní dobu.
Plošné testování je stále jednou z nejúčinnějších cest jak zamezit nekontrolovatelnému šíření infekcí jako je i COVID-19. Aby bylo možné otestovat co nejvíce subjektů v co nejkratším čase, musí se sáhnout po spolehlivém testu, který si zvládnou lidé udělat i vyhodnotit sami natolik rychle, aby nestihlo dojít k dalšímu přenosu infekce. Z tohoto důvodu probíhalo v České Republice dvakrát týdně antigenní testování zaměstnanců ve firmách i žáků ve školách. Sady antigenních testů od různých výrobců se mohou lišit ve spolehlivosti záchytu nebo v proceduře správné přípravy vzorku k nanesení na detekční destičku. Jednu věc mají ale všechny společnou – při rozložení celé odběrové sady si každý uživatel připadá jako v reklamě na stavebnici Malý chemik.
Dodržení doporučené procedury při antigenním samotestování je klíčovým předpokladem pro správné vyhodnocení testu. Pokud člověk neprovede správně odběr nebo nedodrží-li čas nutný k detekci patogenu, může jeho test vyjít falešně negativní. Naopak, při znečištění testovací sady patogeny z okolí může jedinec obdržet pozitivní výsledek, ačkoli je sám zcela zdráv. Při použití konvenčních antigenních testů je zapotřebí vyhradit si rovný a čistý povrch, správně odebrat vzorek vatovým tamponem často až ze zadní části nosu, odpočítat kapky extrakčního pufru, dostatečně dlouho nechat uvolňovat vzorek z tamponu do pufru a nanést patřičný počet kapek na detekční destičku. Celkový proces je tedy poměrně časově i instrumentálně náročný, zvlášť pro děti nebo starší osoby.
Vývojáři z ÚOCHB AV ČR ve spolupráci s Medirekt Partner představili na veletrhu MEDICA 2022 v Německu inovativní all-in one sadu na antigenní testování MERTEKIT (z angl. Medical Ergonomic Rapid TEsting KIT). Díky své konstrukci, kdy je odběrová tyčinka přímo propojena s nádobkou na extrakční pufr, ho zvládnete kdekoli, klidně i za chůze. Vzorek navíc stačí odebrat z okraje nosu, což znovu nejenže usnadňuje celý proces testování, ale současně může zvýšit i ochotu populace nechat se otestovat. Následně stačí sloupnout hliníkové víčko z připevněné nádobky s extrakčním pufrem a vzorek do něj ponořit. Známá detekční destička, na kterou se nanášejí kapky pufru, je již minulostí. Testovací proužek je umístěn přímo za tamponem a vyhodnocování začíná jakmile dojde k ponoření tamponu do extrakčního pufru. Test trvá standardních 16 minut.
All-in-one sada navržená Vítem Pokorným umožňuje provést spolehlivé a bezpečné antigenní testování prakticky kdekoli a díky odběru z přední části nosu je vhodné i pro samotestování dětí. Sada již prošla klinickým testováním na detekci SARS-Cov-2 antigenu ve FN Motol. Její využití ovšem aktuální pandemii přesahuje – bude možné s ní detekovat například i chřipku, opičí neštovice, pohlavní choroby nebo krev ve stolici.
Takže až příště půjdeme na koncert, hromadnou akci, rodinnou oslavu nebo do práce, strčíme antigenní testování jednoduše do kapsy.
Zdroje:
Nová all-in-one sada pro antigenní samotestování (uochb.cz)
Foto: Mufid Majnun, Unsplash
Více z medicíny a zdraví na CZECHSIGHT:





Vstup do diskuze