Rozmohl se nám tu takový nešvar. Prakticky každý začal v nedávné době komentovat trend no-code a low-code, někteří jako všespásnou odpověď na nedostatek vývojářů a nezpochybnitelnou budoucnost programování, jiní se k němu staví mnohem střízlivěji – jako k praktickému pomocníkovi, kdy daný člověk může otestovat nápad nebo vytvořit jednoduchou aplikaci, aniž musí vynalézat kolo. Od široce využitelného no-code jsme ve skutečnosti na míle daleko. Trend je tu s námi již desítky let a práce vývojářům neubývá. Spíš naopak.
Dnešní no-code je jako Lego Duplo – můžete z něj stavět zvířátka nebo domečky, ale už jste někdy zkoušeli z těch velkých kostek udělat Hvězdu smrti z Hvězdných válek? A podobně je to i s byznysem. S no-code můžete svižně a poměrně levně postavit aplikaci, která bude sloužit rychle, bez chyb a bude skvěle plnit svůj účel. Ale jakmile na něj bude spoléhat rostoucí byznys, brzy narazí na jeho limity. Z pohledu chodu korporací jsou pak no-code platformy vyloženě k smíchu, samozřejmě bavíme-li se o chodu firmy, nikoli jednoduché appce v rámci kampaně či limitované akce pro zákazníky.
Současné využití no-code je vhodné především v samých začátcích byznysu. Mezi hlavní limity patří zejména míra přizpůsobitelnosti. Trh v tomto ohledu zdaleka nedospěl, nabízené možnosti přestanou firmě velmi brzy stačit. Především proto, že se logicky množí počet požadavků, které platforma nedokáže pokrýt. U pár tisíc koncových uživatelů se to dá zvládnout, u desítek tisíc už jen těžko. A ten okamžik, pokud máte dobrou myšlenku, nastává opravdu brzy. Druhým významným faktorem je cena – ta je zpočátku velmi přívětivá, ale s počtem uživatelů obvykle exponenciálně roste. A nakonec jsou to i nejasnosti kolem vlastnictví dat, jejich exportu, případně možnosti migrace. V extrému se může stát, že se firma ocitne v pasti vendor lock-inu, ze kterého je cesta ven drahá, nebo rovnou nemožná.
Abych nepsal jen negativně – masivní úspěchy startupů jako Supernova vypadají pro no-code či low-code velmi slibně. GitHub Copilot dokáže hotové divy a šetří vývojářům hodiny času. Firmy brzy budou v rámci šetření raději kupovat celá řešení, než aby musely platit vývojáře. To se ale netýká startupů, které staví na zelené louce a bez kvalitních lidí a týmové spolupráce se zkrátka neobejdou. Budoucnost vypadá slibně, dočkáme se odstranění rutiny i velmi komplexních no-code platforem, na které bude spoléhat nejeden úspěšný byznys. Na přechod z dupla k dospěláckému legu si však budeme muset ještě nějaký ten rok počkat.
Autor: Josef Zeman, DX analyst v DX Heroes
Více z IT na CZECHSIGHT:






Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze