Nedávno byla objevena nová skupina antibiotik, která nabízí další příslib v boji s bakteriální rezistencí. Vyznačují se unikátním způsobem v napadení bakterie. Studie byla publikována v časopise Nature.
Corbomycin a complestatin jsou sloučeniny napadající buněčnou membránu bakterie a blokují tak její funkci. Jedná se o glykopeptidy, které jsou produkované půdními bakteriemi. Při pokusu na myších bylo zjištěno, že dokáží likvidovat i rezistentního zlatého stafylokoka.
"Penicilin a jiná antibiotika zabíjí bakterie zabráněním vytvoření buněčné stěny, která drží její tvar. Nově objevené sloučeniny fungují naopak. Brání stěně, aby se rozpadla, a buňka se nemůže dál dělit," řekla Beth Culp, autorka studie, pro server ScienceDaily. Pro potvrzení teorie o vlivu na buněčnou stěnu, byly použity zobrazovací techniky ve spolupráci s Université de Montréal.
Bakterie se stává svým vlastním vězněm. Nemůže se množit ani růst a nakonec umírá. Vědci dále zkoumali genetický původ tohoto mechanismu. Díky tomu se jim podařilo najít další čtyři sloučeniny, od kterých si slibují podobné výsledky. Doufají, že díky genetickým informacím objeví i další nové mechanismy, které pomohou v boji s rezistentními bakteriemi.
Zdroj: https://www.nature.com/articles/s41586-020-1990-9
Foto: CDC, Unsplash


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze