Přestože je autismus vrozenou poruchou, k rozpoznávání jeho prvotních příznaků dochází obvykle až okolo třetího roku dítěte. Snadná není ani jeho následná diagnóza, nic jako vzorový pacient totiž neexistuje. Jednou z dříve používaných metod bylo sledování pohybu očí, jednalo se ovšem o složitý postup vyžadující speciální vybavení a odborné znalosti. Vědci nyní přišli se způsobem, jak tuto metodu efektivně využít, tentokrát ale zcela jednoduše a klidně z pohodlí domova.
Nová aplikace pro telefony dokáže pomocí krátkých filmů identifikovat příznaky autismu už u mladších batolat. Na jejím vývoji pracoval tým vědců z Duke University několik let a její nejnovější verze zaznamenala velký úspěch. Děti v ní sledují záběry, na nichž jednu část obrazovky tvoří člověk a druhou nějaká jeho činnost. Zatímco děti bez této poruchy věnují pozornost celé obrazovce, autisté se zaměřují převážně jen na jeho část.
„Víme, že děti s autismem věnují prostředí odlišnou pozornost a nevěnují tolik pozornosti lidem,“ vysvětluje Geraldine Dawson, jedna z autorek studie publikované v lékařském magazínu JAMA Pediatrics. „Můžeme sledovat vzorce pohledů u batolat a posoudit tak riziko autismu.“
Mezi strategicky navrženými filmy je například žena hrající si s točící se hračkou nebo muž foukající bubliny. Batolata, u kterých byl později diagnostikován autismus, neskenovala celý obraz, ale zaměřovala se především na jeho část s hračkou či s bublinami.
„Je úžasné, jak daleko jsme se dostali, že můžeme posoudit pohledy očí bez specializovaného vybavení, jen s pomocí běžného zařízení, které mají mnozí v kapse,“ okomentoval úspěšné výsledky studie její hlavní autor, Zhuoging Chang.
Zaregistrovat se do aplikace trvá přibližně 10 minut a použít ji mohou nejen odborníci, ale i naprostí laici u sebe doma, stačí k tomu pouze chytrý telefon nebo tablet. Technologie, která byla testována na batolatech ve věku od 16 do 38 měsíců, momentálně prochází validačními studiemi, díky jejím dosavadním úspěchům ale její autoři doufají, že by jednoho dne mohla představovat běžný nástroj k detekci autismu.
Originální publikace: https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/article-abstract/2779395
Zdroj: Neuroscience News
Úvodní fotografie: Master1305, Freepik


Nikola Rybáčková
Studentka Mediálních studií na FSV UK, která se ve volném čase ráda podívá na nějaký ten dokument o historii nebo něco dobrého upeče.
Vstup do diskuze