Sleduje, s kým jste se v posledních dnech setkali a zda jste se mohli nakazit. Tato informace je sdílena skrze ostatní uživatele nové aplikace. Její tvůrci si dávají za cíl omezit šíření nemoci, způsobené novým typem koronaviru, COVID-19. Bezplatná aplikace Private Kit: Safe Paths byla vyvinuta vědci z MIT a Harvardu. Ve svém volném čase se na jejím vzniku podíleli i softwaroví inženýři společností Facebook či Uber.
V zemích jako je Čína k tomuto sběru informací docházelo zcela automaticky. Vláda získávala data z telefonů lidí a dále je zpracovávala. Protože by takový krok v demokratických zemích nebyl možný, dovedl americké vědce pod vedením Rameshe Raskara z MIT Media Lab k nápadu na vývoj softwaru, který by tyto informace sbíral anonymně.
Aplikace Private Kit: Safe Paths obchází problémy s ochranou soukromí sdílením šifrovaných dat mezi telefony tak, že neprocházejí žádným vládním orgánem. Tento způsob sdílení informací zajišťuje naprostou anonymitu mezi uživateli. Pokud infikovaný koronavirem sdílí informace o svém pohybu v době infekčnosti, jiný uživatel si může ověřit, zda s tímto nakaženým přišel do styku. Aplikace rovněž komunikuje se zdravotníky, kteří mohou trajektorii anonymního pacienta zveřejnit a následně zasáhnout, například desinfekcí těchto lokalit.
Software má však i své stinné stránky. Může totiž na základě sdílených dat vyvolávat falešný pocit bezpečí, že jsou určitá místa bezpečná, přestože nejsou. Aplikace upozorňuje pouze na to, kde se virus vyskytoval a nikoli kam směřuje.
Originální dokument: https://drive.google.com/file/d/1nwOR4drE3YdkCkyy_HBd6giQPPhLEkRc/view
Zdroj: MIT Technology Review, zdroj titulní fotografie: JC Gellidon

- APLIKACE
- apps
- TECHNOLOGIE
- Technology
- SOFTWARE
- COVID19
- KORONAVIRUS
- CORONAVIRUS
- EPIDEMIE
- EPIDEMIC
- ZDRAVÍ
- HEALTH

Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze