Nová studie publikovaná v odborném časopise Optics Letters představuje unikátní technologii, která umožňuje vytvářet 3D obrazy na ultratenkém filmu, jež lze pozorovat ze všech úhlů bez potřeby speciálních čtecích zařízení, jako jsou 3D brýle.

Pro představu, připomíná to holografické technologie, které často vídáme ve sci-fi filmech, jako jsou Star Wars nebo Marvel Cinematic Universe. Podobně jako ve filmech, obrazy jakoby plavou na ultratenkém filmu a lze je prohlížet při normálním osvětlení. A právě zde je rozdíl oproti starším technologiím, u kterých lze snímky sledovat pouze pod určitými úhly nebo při zvýšeném osvětlení.

„Dosáhnout 3D zobrazování bez použití skla s velkým zorným polem, hladkou paralaxou a širokým rozsahem zaostřitelných hloubek za přirozených pozorovacích podmínek je jednou z nejvíce vzrušujících výzev optiky,“ říká vedoucí výzkumného týmu Su Shen ze Soochowské univerzity v Číně. „Náš přístup nabízí inovativní způsob, jak dosáhnout živých 3D obrazů, které nezpůsobují žádné nepohodlí nebo únavu při sledování, jsou snadno viditelné pouhým okem a jsou esteticky příjemné.“

Aby vědci demonstrovali svou technologii, vytvořili 3D obraz kostky. Obrazec je viditelný ze všech úhlů a za normálních světelných podmínek. Protože se jedná o prvotní studii, vytvořená kostka dosahovala rozměrů pouhých 8 x 8 milimetrů. Její obrazová hloubka pak byla 0,1 až 8 milimetrů. Mimo to, tým vytvořil také obrazový film s plovoucím logem, který je určen k dekorativním účelům, například na zadní straně smartphonu.

Podobná technologie byla nedávno demonstrována na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kde byl na palubu „holoportován“ holografický lékař, aby virtuálně navštívil astronauty ve vesmíru.

Holografická návštěva lékaře na ISS. Zdroj: ESA (European Space Agency) astronaut Thomas Pesquet, NASA

Originální publikace: Optics Letters (impact factor 3,8)

Zdroj: Lab Roots

Zdroj titulního obrázku: ramazan balayev, Pixabay

Další technologické novinky představené na CZECHSIGHT:

Virtuplex představil unikátní využití virtuální reality pro plánování a simulaci vojenských misí
Unikátní systém, kombinující využití virtuální reality a výcvikové haly o velikosti 600 m2, představila na Mezinárodním veletrhu obranné a bezpečností techniky IDET společnost Virtuplex.
Éra chytrých budov začíná. Česká firma vyvíjí systém pro snížení spotřeby energie a produkci emisí
Vymanit správu budov ze 70. let a přispět k celosvětovému snížení emisí CO2. Měření energií, správa majetku, účetnictví a náklady v jedné aplikaci. To je cílem postupné digitalizace budov. Svým dílem přispívá i česká firma BeiT.