V Austrálii došlo k objevu vakcíny proti chřipce, která je považována za první lék kompletně objevený umělou inteligencí.
Jak mnozí ví, vědci často investují nespočet peněz a času do vývoje nových léků, které se nakonec ukáží být slepou uličkou. S nárůstem schopností umělé inteligence začíná docházet k jejímu zapojování do výzkumných procesů. Nyní umělá inteligence zvaná Smart algorithms for medical discovery (SAM) z dílny vědců australské Flinders university vyvinula novou vakcínu proti chřipce.
Tým vědců poskytl umělé inteligenci informace o chemických sloučeninách a jejich vlivu na lidskou imunitu. Následně vědci pomocí počítače vytvořili více než bilion kombinací těchto látek a nechali SAM rozhodnout, které kombinace by mohly fungovat jako účinná léčiva. Poté, co vědci otestovali několik žhavých kandidátů na lidských krvinkách, zjistili, že jedna ze směsí navrhovaných umělou inteligencí funguje lépe než v současnosti využívané léky na imunitu. Pozitivní výsledky byly následně ověřeny také pomocí testů na zvířatech.
Využití umělé inteligence nejen ušetřilo množství peněz na výzkum, ale také významně urychlilo celý proces. Díky skvělým výsledkům získali vědci finanční podporu Amerického národního institutu alergie a infekčních onemocnění. Vědci doufají, že již brzy dojde k rozšíření nové vakcíny.


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze