V přírodě můžeme nalézt obrovskou inspiraci pro vývoj nových technologií. Vědecký tým z Harvardu právě vytvvořil účinější hloubkové snímače, které jsou inspirovány chováním pavouků z čeledi skákavkovitých.
Hloubkové snímače jsou používány v chytrých telefonech jako součást obličejových zámků. Ty fungují na principu tisíců laserových teček, které skenují váš obličej, to vyžaduje velmi silný procesor a velkou výdrž baterie. Vývojáři se proto snaží najít řešení, jak stejné funkce dosáhnout i u méně výkonných zařízení.
Skákavkovití pavouci vnímají obraz jinak než lidé, právě to by mohlo pomoci. Narozdíl od našeho oka mají několik vrstev retiny v každém oku, které zachycují obraz v nepatrně jiných úhlech a ostrosti. Díky tomu dokáží lépe určit hloubku daného obrazu.
Jako napodobeninu výzkumníci vytvořili nový typ čoček, tzv. metalens, které zobrazují dva obrazy s jinými úhly ostrosti. Místo vrstev retiny dochází k rozdělení obrazu pomocí čočky. Dva různě zaostřené obrzy jsou pak vedle sebe snímány senzorem.
Posledním článkem je složitý algoritmus, který analyzuje oba obrazy a vytvoří z nich hloubkovou mapu. Dohromdy tak čočkas algoritmem vytvoří nový typ hloubkového fotoaparátu, který může být použit jako součást mikrorobotů nebo chytrých hodinek.


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze