I přesto, že se daří stroje během operací úspěšně využívat, jejich manipulací často dochází k nechtěnému poškození formou zánětu nebo zjizvení tkáně. Ochranné vrstvy, kterými jsou části robotů pokryty nejsou dostatečné. Vědcům z MIT se však podařilo vyvinout nový třívrstvý materiál, který zabraňuje nechtěnému roztržení tkáně. Materiál je tvořený z adhezivní hydrogel-silikonové struktury. Zwitteriontové prostředí vrstvy navíc chrání organismus proti bakteriím.

Výsledkem je jednoduché uchycení vrstvy kolem součástek a navíc zvýšení adheze ke tkáni. Testovací pásky současně odolávaly kontaminaci až měsíc po první aplikaci. K nasazení na robota pak stačí použití nízkého tlaku.

Použití v praxi je zatím hudbou budoucnosti. Vědci věří, že k tomu dojde co nejdříve. K tomu by mohl pomoci i způsob prodeje pásek, které přijdou do oběhu ve formě okamžitě aplikovatelné na různé části stroje.

Autoři projektu nyní doufají v úspěšná jednání s firmami zabývajícími se vývojem chirurgických robotů. Pokud se to podaří, bude to znamenat další posun kupředu v použití chirurgických robotů v praxi.

Zdroj: MIT; Engdget
Foto: Felice Frankel/MIT News