Zařízení Shadow-Effect Energy Generator (SEG) vytváří energii ze stínů. Přesněji z kontrastu mezi světlem a tmou. První prototyp je již sestrojen a úspěšně vytváří dostatek energie pro provoz chytrých hodinek.
Zařízení se skládá z ohebné plastové základové desky, na které je umístěna řada SEG buněk. Každá buňka je tvořena silikonovým plátkem, který je pokryt tenkou vrstvou zlata. Technologie je levnější než sestrojení běžného solárního panelu, je v tom ale háček.
SEG vytváří energii jen ze stínů, které se pohybují. Pokud je zařízení vystaveno přímému světlu nebo úplné tmě, nevytvoří se téměř žádná energie. Ale když je zařízení vystavené slunečnímu svitu a nad zařízením propluje např. stín mraku nebo se vlivem větru začnou pohybovat větve a listy stromů, v tomto momentě začne SEG generovat energii.
Za zařízením SEG stojí vědci z National University of Singapore v čele s Tan Swee Chingem. První prototyp zkonstruovali tak, aby bylo schopné vygenerovat napětí o 1,2 V a výkon o hodnotě 0,14 µW/cm2, které stačí na provoz hodinek. Dají se zkonstruovat i větší SEG, které mohou generovat energie více. To teď ale není pro vědce prioritou.
Zásadní problém pro výzkumníky představuje cena výroby. Cílem týmu je vytvořit SEG cenově dostupné pro každého. To zatím není možné, protože zejména plátky zlata jsou finančně náročné. Výzkumníci tedy nyní hledají alternativní řešení, které by nabídlo stejné vlastnosti za méně peněz.
Zdroj: https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2020/EE/D0EE00825G#!divAbstract
Obrázek: Royal Society of Chemistry


Jacqueline Bernasová
Humanistka, co se snaží vidět svět v co nejširších kontextech. Nenapravitelný snílek milující knihy a filmovou hudbu. Univerzita Karlova.
Vstup do diskuze