Australským výzkumníkům se podařilo vytvořit nejrychlejší přenos dat na světě. Nový typ optického čipu zvládne stáhnout 44.2 terabitů dat za vteřinu. To je 44.000x rychlejší přenos než doposud nejrychlejší nabízený internet.
Klíčem úspěchu přenosu tak obrovského množství dat bylo vytvoření nového čipu micro-comb. V praxi se testoval poprvé a je schopný nahradit 80 jednotlivých infračervených laserů. Každý z laserů přitom může být použit pro vlastní komunikační kanál.
Výzkumníci, pocházející z Monash Universty, Swinburne University a RMIT University, novou technologii zkoumali tak, že mezi dva universitní kampusy v Melbourne natáhli 76,6 km optického vlákna. Výsledkem byla síť na pásmu o šířce 4THz schopná přenést data o rychlosti 44.2 terabitů/s.
Aktuálně nejrychlejší běžně dostupný internet je Google Fiber, ten disponuje rychlostí 1 Gb/s. Americká Energy Science Network spadající pod vládu USA může využít svůj ESnet až na 400 Gb dat za sekundu. Ten je ale určen pouze organizacím, jako je NASA.
Nejlepší na zprávě o extrémně rychlém přenosu dat je to, že se k dá k němu dá využít již dostupná infrastruktura - optická vlákna. To znamená, že by rozšíření super rychlého internetu nemuselo být finančně, ani časově náročné. Jediné, co je potřeba vytvořit, jsou fotonické čipy.
„Do budoucna doufáme, že vytvoříme integrované fotonické čipy, díky kterým bude internet o takovéto rychlosti přenosu dat běžně dostupný a vzhledem k využívání již existujících optických vláken i za minimální cenu.“ Řekl vedoucí výzkumník Arnan Mitchell.
„Původně by byl rychlý přenos dat zajímavý pro superrychlostní komunikaci mezi datovými centry. Ale technologii si dokážeme představit i pro širokou veřejnost ve městech po celém světě.
Zdroj: newatlas.com
Obrázek: Monash university


Jacqueline Bernasová
Humanistka, co se snaží vidět svět v co nejširších kontextech. Nenapravitelný snílek milující knihy a filmovou hudbu. Univerzita Karlova.
Vstup do diskuze