Poraněné šlachy a vazy jsou poměrně častou překážkou pro profesionální i amatérské sportovce. Léčba je velmi dlouhá a v některých případech může být jejich přetržení zcela fatální bez možnosti se k dané disciplíně vrátit. Jako hobby běžec ve svém okolí neznám sportovce, kterého by takový druh poranění nezasáhl. Věda však přichází s nadějnou inovací, která by v této problematice mohla zásadně pomoci.

Současné přístupy využívají snadno dostupné znehybňující odlitky a dlahy. Aby však bylo dosaženo maximální obnovy tkáně, znamená tento způsob často několik týdnů rehabilitace. Implantáty se setkávají s rizikem infekce a imunitní odezvy. Poptávka po efektivnějším řešení je neskromně řečeno obrovská.

Vědci z University of Sydney našli ve spolupráci s kolegy z Columbia University a University of Erlangen-Nuremberg možnou cestu. Jejich hydrogel vytváří jakési lešení, které poraněné tkáni umožňuje rychleji regenerovat. Je navíc vyztužen zpevňujícími polyethylenovými vlákny, poskytujícími odolnost vůči námaze, vazbu vody v podobné míře jako vazivo a schopnost podporovat růst kolagenové tkáně. Jejich práce byla publikována v časopise Biomaterials Science & Engineering.

Hydrogelové lešení bylo testováno na kmenových buňkách šlach potkanů, ve kterých se uchytilo během dvou týdnů. Navazující experimenty probíhaly již v tělech zvířat. Vědci vnesli hydrogel do jejich patelární šlachy. Po šesti týdnech zjistili, že v těchto místech kolagenová tkáň silně narostla.

„Věříme, že hydrogel umožní rychlou obnovu mechanické funkce vazů a šlach a podpoří růst kolagenové tkáně, aniž by tělo donutil k imunitní odezvě,“ říká profesorka Hala Zreiqat z University of Sydney, jedna z hlavních autorek práce. Tým se nyní snaží studovat jeho dlouhodobé účinky a na zvířecích modelech zjistit, jak spolu takto regenerující a zdravá tkáň interagují.

Originální publikace: https://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acsbiomaterials.9b01716

Zdroj: New Atlas, zdroj titulní fotografie: asoggetti, Unsplash