Experti z různých oborů předpokládají, že nový koronavirus nebude pouze záležitostí roku 2020. Podle některých se bude jednat o součást naší společnosti, jako je standardní sezónní chřipka. Otázkou zůstává, jak dlouho tento stav vydrží.

Expert na infekční onemocnění, Amesh Adalja, pro Business Insider řekl: "Jedná se o endemický virus v lidské populaci a bez vakcíny se ho snadno nezbavíme. Zdá se, že se může jednat o permanentní záležitost."

Prezidenti hlavních světových mocností se v současné době konejší myšlenkou na jarní a letní ústup nákazy, jak tomu bývá v případě chřipkových epidemií. V tomto případě se může stát, že dojde ke zpomalení šíření. Vědci tak získají více času na vývin případné vakcíny. Avšak neznamená to konec koronaviru jako takového.

Sezónní chování podobné chřipce s sebou nese pravděpodobnost navrácení viru v podzimních měsících. Podobné typy respiračních onemocnění se tak chovají kvůli větší odolnosti gelové kapsle chránící virus v nízkých teplotách. "Stejně jako chřipka přežije virus lépe v suchých a chladných podmínkách," řekla epidemioložka Amanda Simanek z University of Wisconsin. Je potřeba dodat, že nevíme jak bude pro virus výhodné střídání ročních období na severní a jižní polokouli. Bude schopný migrovat na obě polokoule v různých fázích roku?

V celé populaci kolují ještě další čtyři endemické koronaviry, které způsobují lehká nachlazení. Nový koronavirus (COVID-19) má zatím na svědomí přes 3000 lidských životů. Nakažených je v tuto chvíli skoro 90 tisíc.

Zdroj: https://www.businessinsider.com.au/coronavirus-outbreak-seasonality-not-disappear-2020-2
Foto: Macau Photo Agency, Unsplash