Může být vytištěn ve 3D a sám se složit do podoby cévních struktur - takový materiál vyvinul mezinárodní výzkumný tým vedený Alvaro Matem na University of Nottingham a Queen Mary University London ve Spojeném království.
Ve své práci, publikované v časopise Nature Communications, představili vědci způsob, jak pomocí 3D tisku vytvořit materiál obsahující grafen a proteiny, který se dokáže organizovat do struktury trubic, podobající se v mnohém lidským cévám.

"Dokázali jsme v mikro rozměrech vytvořit kapilární struktury, vykazující podobné fyziologické vlastnosti jako ty buněčné," říká Alvaro Mata. Materiál vzniká samovolným sestavováním proteinu s oxidem grafenu. Mezi těmito látkami vzniká velice silná interakce a to umožňuje produkci složitých robustních struktur, které vznikají skrze 3D tisk. Použité proteiny se nazývají ERL (recombinantly produced elastin-like polypeptides) podobné elastinu, bílkovině, která se běžně vyskytuje v lidských cévách, komunikujících se srdcem.
"Tento princip umožňuje replikovat v laboratoři klíčové lidské tkáně a celé orgány. V současné době existuje o vývoj materiálů a výrobních procesů, které napodobují přírodu velký zájem," říká člen týmu Yeanhao Wu.
Originální publikace: https://www.nature.com/articles/s41467-020-14716-z
Zdroj: materialstoday, zdroj titulní fotografie: Drug Target Review


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze