Imunitní systém je velmi komplexní a komplikovaný. Aby si tělo poradilo s rakovinou, je potřeba, aby jeho imunita měla dost síly. Toho lze například docílit pomocí správně zvolené imunoterapie, která dokáže využít potenciál imunitního systému a připravit ho na boj proti rakovině. Pokud je však imunitní systém až moc silný, může poškodit vlastní organismus a způsobit tak autoimunitní onemocnění.
Vědci na myších modelech zkoumali molekulu VISTA, která se nachází na povrchu naivního T-lymfocytu (což je speciální druh bílé krvinky, který ještě není zralý), a učinili dva důležité objevy. Prvním z nich je, že VISTA brání T-lymfocytům v jejich dozrávání. Když vědci z naivních T-lymfocytů molekulu VISTA odstranili, tak se tyto nezralé bílé krvinky dokázaly přeměnit ve velmi silné buňky imunitního systému a úspěšně bojovaly proti nádorům.
Druhý objev odhalil důležitost molekuly VISTA v autoimunitních nemocech, jako je například revmatoidní artritida (zánětlivá autoimunitní porucha postihující především klouby). V nepřítomnosti molekuly VISTA, stejně tak jako tomu bylo v prvním případě, se z nezralých T-lymfocytů stanou velmi silné imunitní buňky, které ale bohužel zaútočí na vlastní organismus a způsobí zánětlivé autoimunitní onemocnění.
Co nám tyto objevy mohou do budoucna přinést? Vědci v případě nádorových onemocnění navrhují molekulu VISTA vyřadit z provozu a tím odblokovat léčivý potenciál imunitního systému. Pokud by se ale jednalo o autoimunitní poruchu, byla by na místě léčba, která by naopak pomocí aktivace molekuly VISTA držela imunitní systém na uzdě, aby nenapadal vlastní organismus.
Zdroj: Randolph J. Noelle, Science

Ilona Kramářová
Nadšenkyně do imunologie a udržitelné módy. Přírodovědkyně, medička a tanečnice.
Vstup do diskuze