S postupem let narůstá celosvětově procento chorobně obézních lidí, ačkoliv genetické predispozice má pro to zhruba stále stejné množství populace. Za nadbytečné hromadění tukové tkáně tedy může zpravidla vysokotučná a vysokosacharidová strava a nedostatek fyzické aktivity. Vědci z japonské univerzity v Koytu zkoumali, jaký vliv má západní strava na obnovu vlasových folikulů.
Vlasové folikuly jsou miniepiteliální orgány, ze kterých vyrůstají samotné vlasy (popřípadě chlupy). Během stárnutí se zmenšují, ubývají v nich kmenové buňky a vlasy začínají řídnout. To, zda stejný efekt bude mít na svědomí i stres vyvolaný stravou se rozhodli vědci zkoumat na laboratorních myších. Polovinu z nich krmili po dobu jednoho měsíce vysokotučnou dietou, druhou část normální stravou. Již po takto krátké době byly znatelné změny (viz. obrázek).
Při přijímání nadměrného tuku ve stravě vznikají ve vlasových folikulech lipidové kapsičky, které snižují aktivitu proteinu zodpovědného za tvorbu nových buněk, které slouží k regeneraci a vlasové folikuly tak nepřirozeně rychle stárnou. Totožný efekt má tato strava i u lidí - stejně jako u myší způsobuje ztenčení vlasů a jejich nenávratné vypadávání. Tento výzkum také potvrzuje mnoho let zkoumanou teorii, že obezita způsobuje urychlené stárnutí orgánů způsobené vyčerpáním kmenových buněk. To může vést k dalším vážným onemocněním a smrti. Je tedy nesmírně důležité již v brzkém věku edukovat děti ohledně zdravé stravy a učit je pozitivnímu přístupu k pohybu.
Zdroj: Nature; originální studie: https://www.nature.com/articles/s41586-021-03624-x
Zdroj úvodní fotografie: Unsplash, AllGo - An App For Plus


Eliška Macháčková
Holka z hor, kterou potkáte při studiu savců v rezervaci/laboratoři nebo na startu canicrossového závodu. Zoologie obratlovců, Etologie savců, Univerzita Karlova & Jihočeská univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze