Velká Británie vyprodukovala za poslední čtvrtletí více energie z obnovitelných zdrojů, než z fosilních paliv. Stalo se tak poprvé od roku 1882, kdy byla v zemi založena první elektrárna.
Informace napovídá tomu, že změna, kterou Británie podstupuje již posledních deset let, se ubírá správým směrem. Podle analýzy se za období od července do září roku 2019 vyprodukovalo 29,5 TWh díky obnovitelným zdrojům a 29,1 TWh pomocí fosilních paliv. Portál Gizmodo to označil za nezanedbatelný rozdíl. Čtyři desetiny TWh znamenají spotřebu stovek tisíc jedinců. Pro srovnání s minulými léty můžeme říct, že deset let zpátky Británie díky fosilním palivům vyprodukovala 60,4 TWh, kdežto z obnovitelných jen 5,7 TWh.
V popředí se drží hlavně větrná energie. Tu Británie získává z větrných elektráren jako je Hornsea One, East Anglia One nebo Walney Extension. Ve Skotsku dokázaly větrné elektrárny vyrobit za první čtvrtletí roku 2019 tolik energie, že by stačila na zásobování dokonce dvojnásobného počtu domácností. V blízké budoucnosti se proto plánuje postavení velké zásobní baterie, kde se takto získaná energie bude uchovávat.
Informace získané z analýzy jsou samozřejmě důležité, ale zatím se výrazně nedotýkají produkce uhlíkových emisí ve Spojeném království. Je to tím, že velká většina skleníkových plynů pochází z dopravy. I to je samozřejmě věc, kterou hodlají v zemi řešit. Do roku 2040 by měly úplně zakázat prodej benzínových a naftových aut.
Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Děkujeme
Zdroj: Engadget, Gizmodo


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze